Znaczący element wystroju hotelowego

W związku z intensywnym rozwojem turystyki, nastąpił równie intensywny rozwój hotelarstwa. Hotele wyrastają jak grzyby po deszczu we wszystkich regionach i miastach, będących obiektami zainteresowania turystycznego. Hotelarstwo w aktualnym wydaniu to przemysł, czerpiący z wielu innych dziedzin produkcyjnych takich, jak: meblarstwo, agd, czy przemysł włókienniczy. Równie ważne jest tutaj projektowanie i design.

Urządzanie pokoi hotelowych

hotelowe zasłonyKażdy szanujący się hotel ma pościel, ręczniki, obrusy i serwetki oznaczone hotelowym inicjałem. Równie ważne jest wyposażenie i urządzenie hotelowych pokoi, a w nich hotelowe zasłony. Zasłony są tym elementem wystroju, dzięki któremu można zróżnicować  pokoje i nadać im indywidualność.  W folderach reklamujących hotele pojawiają się często nazwy pokoi; różowy, niebieski czy złoty. Nazwy te biorą się z wystroju wnętrza, a szczególnie koloru zasłon.  Najważniejszą funkcją, którą spełniają zasłony w pokojach jest ich zaciemnianie.  Hotelarze zakładają, że wynajmujący mogą spać i wypoczywać w tym pokoju niezależnie od pory dnia i aby uzyskać odpowiednie warunki, zaciągają zasłony. Zatem muszą to być tkaniny zaciemniające. Inną ważną funkcją, z punktu widzenia właściciela hotelu, jest zasłonięcie nieciekawego widoku za oknem.  Łatwiej zainstalować atrakcyjne zasłony, niż zlikwidować  śmietnisko za oknem. Zatem wybór zasłon zależy od lokalizacji hotelu. Jednak najważniejszym uwarunkowaniem doboru zasłon jest design wnętrza oraz system ich mocowania.  W bardziej renomowanych hotelach instaluje się karnisze elektryczne, które ułatwiają zasłanianie i odsłanianie.  W mniej „wypasionych” hotelach montowane są karnisze tradycyjne z rolkowo-sznurkowym systemem zasłaniania. Wybór tkanin zasłonowych na rynku jest bardzo duży i urozmaicony. Generalnie dzielą się na dwa rodzaje: tkaniny ciężkie i tkaniny lekkie. 

Wśród ciężkich tkanin można wyróżnić aksamit, welur lub wełnę. Tkaniny lekkie to atłas, muślin, bawełna lub jedwab.  Niezależnie od rodzaju tkaniny powinna ona być trudnopalna. Hotele zwykle zaspokajają swoje potrzeby a pośrednictwem specjalistycznych hurtowni on-line. Hurtownia pełni tutaj rolę kolekcjonującą, gdyż wystrój i wyposażenie hotelu  może być realizowane przez firmy różnych branż, więc taki zbiorczy punkt jest niezbędny.