Zalety posiadania rozrzutnika do obornika

Posiadając gospodarstwo rolne musimy zaopatrzyć się we wszystkie najpotrzebniejsze urządzania. Uprawiając warzywa, czy zboże trzeba odpowiednio zadbać o ich rozwój. Nie wystarczą nam do tego tylko sztuczne nawozy. Najlepszym środkiem jaki możemy zastosować jest obornik, który nie tylko wzmocni nasze rośliny, ale również użyźni ziemię, która stanie się bogata w wiele składników odżywczych.

Rodzaje rozrzutników do obornika

rozrzutniki do obornika wielofunkcyjneW niemal każdym gospodarstwie znajduje się rozrzutnik. Z jego pomocą jesteśmy w stanie odpowiednio rozprowadzić obornik na całym polu. Jednak by to dobrze zrobić musimy dopasować go do swojego ciągnika i przede wszystkim określić jaki ciężar będzie musiał dźwigać. Pierwszą rzeczą, na którą musimy zwrócić uwagę to układ jezdny. Są one bardzo zróżnicowane jednak najczęściej spotyka się oś pojedynczą połączoną z kołami o dużej średnicy, które są wyposażone w opony z bieżnikiem rolniczym. Stosowanie tylko dwóch kół ma wiele zalet. Przede wszystkim zużywamy mniej mocy i jesteśmy w stanie bez problemu swobodnie skręcać i zmieniać pozycję. Oczywiście na rynku spotkamy również rozrzutniki do obornika wielofunkcyjne. Nie musimy przewozić na nich tylko jednego towaru, przydadzą się również przy innych pracach i mogą spełniać rolę przyczepy. Jednak przed ich wykonaniem trzeba zadbać o to, by maszyna została odpowiednio oczyszczona. Innym ważnym elementem, na który powinniśmy zwrócić uwagę to skrzynie ładunkowe. Różni producenci prześcigają się w grubościach blachy, czy jakości stosowanej sali. Tutaj sami musimy zdecydować, czy nasz rozrzutnik ma mieć pojemność 12 ton, czy może 20. Musimy zastanowić się także nad przenośnikiem łańcuchowym. Jednym z najpopularniejszych jest podwójny, który składa się z dwóch przenośników. Tym sposobem obejmują one połowę szerokości przestrzeni ładunkowej. Dodatkowo każdy z nich wyposażony jest w dwa łańcuchy, które łączy się ze sobą poprzecznymi listwami.

Dużym plusem przy zakupie rozrzutnika do obornika jest jego wielofunkcyjność. Jeśli nie jesteśmy pewni jaki model wybrać najlepiej jest porozmawiać ze sprzedawcą w danym sklepie, który poda nam dokładne parametry sprzętu i pokaże jak dobrze go obsługiwać. Ważne jest również to, czy będziemy wykorzystywać go do przewożenia innych rzeczy, jeśli tak, warto dopytać specjalisty o dodatki.