Zalety gzymsów elewacyjnych

Elewacja domu pełni bardzo ważną rolę dekoracyjną – dzięki niej możliwe jest odróżnienie swojego budynku od innych. Kluczowy jest tu jednak wybór kreatywnego sposobu wykończenia elewacji. Dobrze, gdyby wybrany sposób był prosty w użyciu i odporny na niekorzystne warunki atmosferyczne.

Jak montować gzyms elewacyjny?

gzymsy elewacyjneElewacja domu oprócz ważnej funkcji ochronnej pełni również tą dekoracyjną. Z tego też względu coraz więcej osób przykłada dużą uwagę dla ozdobienia elewacji. Pomocne w tym mogą się okazać gzymsy elewacyjne, wchodzące w skład sztukaterii zewnętrznej. Sztukateria to sposób ozdabiania ścian budynków znany już od kilku wieków, ale obecnie używa się go w unowocześnionej formie. Obecne gzymsy elewacyjne najczęściej produkuje się albo z  gipsu albo styropianu i są one oddzielnymi elementami konstrukcyjnymi. Do ich montażu zazwyczaj wystarczy odpowiedni klej – do gipsu lub styropianu – więc z montażem tych elementów ozdobnych bez żadnego problemu powinien poradzić sobie każdy z nas. Sytuacje ułatwia fakt, że dzięki takiemu a nie innemu wykonaniu, gzymsy elewacyjne są elementami bardzo lekkimi. Gdzie najlepiej montować gzymsy elewacyjne? Najczęściej używa się ich aby przyozdobić miejsca wokół drzwi i okien naszego domu. Gzymsów używa się najczęściej aby nieco przełamać jednolitą bryłę większości nowoczesnych budynków i nadać im nieco staroświeckiej elegancji. Dodatkowo gzymsów można użyć aby podzielić budynek na kondygnację. W zależności od potrzeb, gzymsy elewacyjne można pozostawić w ich naturalnym, szarawym kolorze, lub pomalować na taki sam kolor jak kolor ścian. Zarówno gips, jak i styropian doskonale łączy się z farbą zewnętrzną, więc po pomalowaniu gzymsy elewacyjne będą wyglądały jak integralna część elewacji. Gzymsy elewacyjne są częścią sztukaterii zewnętrznej co oznacza, że wykonano je z materiałów wysoce odpornych na niekorzystne warunki zewnętrzne, zwłaszcza te atmosferyczne. Dzięki temu po ich zamontowaniu można mieć pewność, ze długo zachowają swój atrakcyjny wygląd.

Elewacja budynków oprócz ważnej funkcji ochronnej pełni także funkcję dekoracyjną. Dlatego też warto zastanowić się nad wyborem sposobu jej ozdoby. Obecnie do łask wraca sztukateria zewnętrzna, która jest prosta w montażu i jednocześnie odporna na niekorzystne warunki atmosferyczne.