Zaawansowane kamery samochodowe

Kamery do samochodów służbowych i prywatnych były bodaj najprzydatniejszym narzędziem dla kierowcy, zaraz po nawigacji satelitarnej. Umożliwiały one bowiem dokładne odtworzenie przebiegu trasy, nie tylko pomagając w wyznaczaniu nowych tras przejazdu i ich optymalizacji, ale również w rozwiązywaniu sytuacji problemowych i skutków wypadków na drodze.

Wielozadaniowe kamery do samochodu

kamera do samochodu - cena zakupuKamery stały się tak rozpowszechnione, iż wielu producentów co jakiś czas wypuszczało do sprzedaży urządzenia bardziej rozbudowane, mające więcej funkcji oraz pozwalające na znacznie łatwiejszą obsługę. Mimo posiadania wielu różnych dodatkowych elementów, nie były one jednak wcale o wiele droższe niż standardowa kamera do samochodu – cena zakupu nowoczesnego urządzenia wielozadaniowego była nadal niższa niż koszty wszystkich pojedynczych narzędzi elektronicznych, które zostały w nim zawarte. Kamery łączone były najczęściej z rejestratorami jazdy oraz nawigacją satelitarną, stając się bardzo wygodnym ale i zaawansowanym urządzeniem do nawigacji oraz rejestracji przebiegu jazdy, oraz z bardzo nowoczesnymi, półprzewodnikowymi bankami danych o wysokiej pojemności, pozwalającymi na zapis bardzo długiego materiału. Kamery w tych urządzeniach używane były nie tylko jako narzędzie do rejestracji obrazu, ale również do porównywania otoczenia do zawartości map satelitarnych i w razie potrzeby ich uaktualniania. Wszelkiego rodzaju zamknięte drogi czy objazdy były natychmiast wprowadzane do pojemnej pamięci urządzenia, dzięki czemu każda następna trasa była o tyle łatwiejsza do wyznaczenia. Ową funkcję doceniali zwłaszcza dostawcy i kurierzy, kursujący do stałych punktów regularnie. Kierowcy samochodów dalekozasięgowych rekomendowali natomiast bardzo wysoką jakość zapisywanego obrazu, ale również możliwość zdalnej aktualizacji zawartości map, pobieranych automatycznie z serwerów producenta przez połączenie satelitarne.

Nowoczesne kamery mogły być również używane w połączeniu z elektronicznymi systemami samochodowymi, porównując zapisywaną prędkość jazdy z tą rejestrowaną przez detektory samochodu. Funkcja ta umożliwiała nie tylko rejestrację znacznie dokładniejszych danych z przejazdu, ale wielokrotnie pozwalała na wykrycie nieprawidłowości w działaniu sprzętu samochodowego, lub samej kamery.