Wykonywanie połączeń nitowych w procesach seryjnych

 

Połączenie nitowe jest to nierozłączne, pośrednie, połączenie mechaniczne elementów za pomocą nitów, czyli metalowych elementach konstrukcyjnych, zwykle w postaci trzpieni walcowych z łbami. Nitowanie przez długi czas było najważniejszą metodą łączenia metalowych elementów konstrukcyjnych. W większości sytuacji, z uwagi na prostszą technologię wykonywania, współcześnie połączenia nitowe zostały wyparte przez połączenie spawane i zgrzewane.

Nitownice zasilane sprężonym powietrzem

nitownica pneumatycznaDo nitowania służą nitownice ręczne, pneumatyczne oraz maszynowe. Najczęściej stosowane są dwa pierwsze rodzaje, dlatego warto wiedzieć, czym się różnią. Aby wykonać połączenie nitownicą ręczną należy użyć siły fizycznej. Dzięki niej można łączyć różne elementy w dowolnym miejscu, nawet na stelażach, dlatego są wykorzystywane zarówno przez majsterkowiczów, jak i budowlańców. Wadą tych narzędzi jest jednak to, że spowalniają pracę. Dlatego w wielu przypadkach bardziej korzystny będzie zakup nitownicy pneumatycznej. Obecnie produkowana nitownica pneumatyczna jest lekkim i wytrzymałym narzędziem, który znajdzie zastosowanie w każdym warsztacie majsterkowicza. Zostały stworzone do nitowania nitów zrywalnych, wykonanych ze dowolnych rodzajów materiałów, albo nitonakrętek. W przeciwieństwie do nitownic ręcznych, niewielka masa własna nitownic pneumatycznych, w stosunku do możliwości narzędzia, zapewnia należyty komfort użytkowania w warunkach ciągłej pracy.  Narzędzie nitujące jest zasilane przez sprężarkę powietrza. Ciśnienie przechodzące przez pistolet wciska nit między kawałki metalu, dzięki czemu łączą się one ze sobą. Ilość powietrza może być regulowana przez regulator. Zaletą używania pneumatycznego narzędzia nitującego jest mniejsze obciążenie naszych dłoni. Podczas pracy z ręcznym narzędziem do nitowania należy ścisnąć jego uchwyt, co w przypadku częstego wykonywania takich czynności, może spowodować skurcze i uszkodzenie mięśni.

Podsumowując, nitownice pneumatyczne znajdują zastosowanie na liniach produkcyjnych i przy wymagających montażach. Narzędzia zasila strumień sprężonego powietrza pod odpowiednim ciśnieniem. Są też wykorzystywane w miejscach, gdzie istnieje ograniczone pole manewru. Nitownice pneumatyczne są wygodne i nie wymagają użycia siły przy zakuwaniu nita.