Wybieramy zarządcę nieruchomości

Niezależnie od tego, czy kupujemy nieruchomość na rynku pierwotnym czy na wtórnym, konieczne jest zadbanie o przedstawiciela, który podpisze w naszym imieniu umowę o wywóz śmieci, zajmie się ochroną osiedla, a także będzie zajmować się wszelkimi sprawami sądowymi oraz urzędowymi. Z tego powodu warto wiedzieć, na jakie kryteria należy zwrócić uwagę w momencie wyboru zarządcy nieruchomości.

Wybór właściwego zarządcy nieruchomości

zarządca nieruchomości w olsztynieUstawa dotycząca własności lokali mówi o dwóch typach zarządzania nieruchomości. Z jednej strony jest to samodzielny zarząd. Może się tak zdarzyć w momencie, kiedy mieszkańcy nie będą chcieli powierzyć tego zadania podmiotom spoza wspólnoty. W takim wypadku mieszkańcy będą musieli wybrać zarząd z własnego grona,  lub inne osoby fizyczne spoza grona mieszkańców. Alternatywą jest zarząd powierzony, w przypadku którego wszelkie kwestie związane z nieruchomościami są powierzane osobom trzecim. W takiej sytuacji zarządcą może stać się zarówno osoba prawna, jak i fizyczna. Najczęściej są to firmy zajmujące się w sposób kompleksowy zarządzaniem nieruchomościami. Jeśli interesuje nas wyłącznie profesjonalny zarządca nieruchomości w olsztynie możemy znaleźć takich specjalistów. Wybierając odpowiedniego zarządcę nieruchomości warto upewnić się, czy wybierana firma zatrudnia licencjonowanych zarządców nieruchomości, co gwarantuje najwyższą jakość obsługi, choć obecnie licencja nie jest obowiązkowa. Pomocne będzie także sprawdzenie, jakie doświadczenie ma wybrana przez nas firma oraz jakie opinie na jej temat krążą na rynku. Na barkach zarządcy nieruchomości spoczywa wiele obowiązków, w związku z czym pełen profesjonalizm jest wskazany. Tyczy się to utrzymywania porządku we wspólnych częściach nieruchomości, kwestie dostarczania mediów do budynków, ewidencjonowanie zaliczek czynszowych, dbanie o przeglądy oraz konserwacje nieruchomości, a także wiele innych.

Istotnym kryterium wyboru zarządcy nieruchomości może być kwestia związana z rodzajem współpracy z klientami. Warto wybrać takiego zarządcę, który umożliwi aktywny udział wspólnoty w poszczególnych działania, z czego podstawową kwestią jest wgląd w dokumentację. Niektóre z firm oferują bezpłatny wgląd do danych za pośrednictwem sieci internetowej, co dla wielu młodych i poświęcającej się pracy zawodowej osób będzie optymalnym rozwiązaniem.