Wybieramy szalunki do wykopów

Jednym z najistotniejszych aspektów w czasie budowy jest bezpieczeństwo. Z tego powodu stosuje się szereg zabezpieczeń, które mają za zadanie umożliwienie planowanego postępu prac. Możliwym rozwiązaniem są szalunki. Co jeszcze warto wiedzieć na temat możliwych zastosowań szalunków? W jakich przypadkach są one najbardziej korzystne? Na co zwracać należy uwagę w czasie ich zakupów? Lista wątpliwości jest bardzo długa i warto je rozwiać.

Zabezpieczenia przy użyciu szalunków do wykopów

rekomendowane szalunki do wykopówWykopami nazywane są roboty ziemne, które są prowadzone poniżej istniejącego poziomu terenu. Z powodu ryzyka osuwania się gruntu, w niektórych przypadkach konieczne jest stosowanie różnorodnych zabezpieczeń. Ich rodzaj jest uzależniony między innymi od szerokości, długości oraz głębokości wykopów, jak również od nachylenia ściany bocznej. Warto wybierać rekomendowane szalunki do wykopów. Jeżeli prace będą wykonywane na gruntach spoistych, jak na przykład skały, nie ma konieczności zabezpieczania wykopów o głębokości nie większej niż półtora metra. W odróżnieniu przy gruntach sypkich w każdym przypadku konieczne jest wzmocnienie skarpy. Istotne jest jednak to, aby konstrukcja tego typu była nie tylko bezpieczna, ale jednocześnie pozwalała na swobodne wykonywanie prac. Część wykopów jest realizowanych jako wykopy wąskoprzestrzenne, inne jako szerokoprzestrzenne, a także jamiste. Z tego względu rodzaj zabezpieczenia wykopów powinien być uzależniony od rodzaju prowadzonych prac. Istotne jest to, jaki rodzaj materiału zastosuje się do zabezpieczania ścian wykopów. Powinny być one nie tylko sztywne oraz szczelne, ale jednocześnie łatwe w montażu oraz w rozbiórce. W tym celu najczęściej stosuje się drewno, stal czy żelbet. Materiały te są trwałe oraz pozwalają na wielokrotne zastosowania na budowach o zbliżonym charakterze.

W czasie prac budowlanych zazwyczaj wykorzystywane są szalunki wielokrotnego użytku, które są zaprojektowane z myślą o konkretnych warunkach gruntowo-wodnych. Ich dobór powinien być uzależniony od kilku czynników, w tym gabarytów sprzętu budowlanego, technologią wykonywania prac, a także planowanym tempem realizacji budowy. Zaawansowaną technologią są szalunki słupkowe, które sprawdzają się w przypadku głębokości wykopów powyżej 3m.