Wybieramy dobrą stację uzdatniania

W składzie twardej wody znajdują się znaczne ilości soli wapnia czy magnezu. Są to składniki, które wpływają na szkodliwe działanie twardej wody zarówno na użytkowników, jak i domy. Twarda woda między innymi powoduje powstawanie osadów wapiennych wewnątrz kotła albo podgrzewacza wody. Efektem są częste awarie urządzeń grzewczych oraz zwiększanie zużycia paliwa. Jakie są inne efekty korzystania z twardej wody oraz co można zrobić, aby pozbyć się tego problemu z własnego domu ?

Zalety stosowania stacji uzdatniania

polecana stacja uzdatnianiaKorzystanie z twardej wody może także powodować szkody w instalacjach hydraulicznych, gdyż stopniowo zwęża się światło w rurach, a co za tym idzie także zmniejsza się ciśnienie w instalacji i rury korodują. Twarda woda może być również przyczyną złej kondycji skóry oraz włosów. Może szkodzić ubraniom w trakcie prania, ponieważ osad z twardej wody oraz detergentów nie będzie dobrze spłukiwany, przez co ubrania mogą tracić kolor i stawać się sztywniejsze. Dobrym rozwiązaniem jest polecana stacja uzdatniania. Należy pamiętać, że kompleksowe uzdatnianie wody będzie polegało zarówno na jej zmiękczeniu, jak i filtrowaniu, jednak są to dwa różne procesy, które w wielu przypadkach są realizowane przez różne urządzenia. Zmiękczacz powoduje eliminację z wody jonów wapnia i magnezu. Natomiast proces filtrowania wody powoduje pozbawienie jej chloru, chemikaliów, zanieczyszczeń bakteryjnych czy mechanicznych. Jest ono realizowane poprzez urządzenia z filtr mechaniczny, węglowy, mikrobiologiczny albo system odwróconej osmozy. Sposobem na twardą wodę w domu może również być jej zmiękczenie. Przystosowane są do tego różnorodne urządzenia, które potocznie nazywane są zmiękczaczami. Ich zadaniem jest usuwanie jonów magnezu i wapnia, które powodują twardość wody.

Na rynku pojawiają się nowoczesne urządzenia do uzdatniania wody, które łączą w sobie funkcję zmiękczania wraz z filtrowaniem. Są one wyposażone w żywicę jonowymienną, jak również węgiel aktywny. Woda, która wpływa do urządzenia w pierwszej kolejności jest filtrowana węglem aktywnym, który powoduje usunięcie związków chloru. W dalszej kolejności woda przepływa przez żywicę jonowymienną, która powoduje jej zmiękczenie. Takie rozwiązanie zapewnia najlepszą jakość wody, czystej, miękkiej i zdrowej.