Wskaźnik poziomu słupa cieczy

Jeszcze pięćdziesiąt lat temu, niemal każdy mieszkaniec Polski, miał na swoim podwórku studnię głębinową, z której czerpał wodę, potrzebną do wielu domowych czynności, takich jak sprzątanie, gotowanie, pranie i zmywanie naczyń. Obecnie, mamy wysoko rozwiniętą sieć wodno – kanalizacyjną, której zadaniem jest dostarczanie wody do gospodarstw i odprowadzanie zanieczyszczeń.

Narzędzie do pomiaru ciśnienia

wskaźnik poziomu cieczyNiewielu z nas zdaje sobie sprawę, że sprawne działanie oczyszczalni wody, jest uzależnione od wielu urządzeń pomiarowych. Najważniejszym z nich jest profesjonalny wskaźnik poziomu cieczy, inaczej zwany sondą hydrostatyczną. Sondy hydrostatyczne wykorzystuje się do pomiaru poziomu cieczy w zbiornikach, w których znajduje się woda przed oraz po oczyszczeniu. Zasada działania sondy hydrostatycznej jest bardzo prosta. Sonda mierzy ciśnienie hydrostatyczne słupa cieczy, dzięki czemu można określić ilość wody w zbiorniku według wzoru, którego składowymi są stała grawitacji, gęstość cieczy oraz wysokość słupa cieczy. Sonda hydrostatyczna dokonuje pomiaru ciśnienia słupa cieczy, poprzez określenie zmian oporu elektrycznego w czujniku piezorezystancyjnym. Czujnik, znajdujący się w sondzie jest wykonany z krzemu, a więc jego opór elektryczny jest zależny od działającej na niego zewnętrznej siły mechanicznej. W przypadku sond hydrostatycznych, tą siłą jest ciśnienie hydrostatyczne. W przypadku pomiarów dokonywanych w oczyszczalni wody, sondy nie potrzebują raczej żadnej osłony, jednak są one wykorzystywane także w przedsiębiorstwach przemysłowych, do mierzenia ciśnienia różnego rodzaju cieczy. W takich przypadkach, sondy hydrostatyczne są zabezpieczane specjalną membraną ze stali, tytanu lub innego metalu, albo posiadają specjalną ceramiczną otoczkę. Te zabezpieczenia pozwalają dokonywać pomiarów nawet w niebezpiecznych cieczach, takich jak żrące kwasy, czy oleje rozgrzane do wysokich temperatur.

Stosowanie nowoczesnych narzędzi do pomiaru wysokości słupa cieczy, zapewnia bezpieczeństwo oraz wygodę ich użytkowania. Sondy hydrostatyczne są także gwarancją dokładności pomiaru, nawet w trudnych warunkach. Zdarza się bowiem, że na powierzchni zbiornika pojawią się zakłócenia, w postaci fal czy piany. Stosując sondę nie musimy się obawiać, że wpłyną one na wynik pomiaru.