Urządzenia do produkcji opakowań

Urządzeniem wykorzystywanym do wycinania kartonów od wielu lat jest wykrojnik. Pozornie zachował on swoją pierwotną niezmienną formę dlatego uważany jest za legendę introligatorską. Faktycznie, na pierwszy rzut oka nic nie zmienił się przez dziesiątki lat jednak współczesna jego forma jest znacznie unowocześniona.

Introligatorskie wykrojniki do kartonów

wykrojniki do papieruPierwsze wykrojniki były wykonywane ręcznie w bardzo prosty sposób. Wycinano w sklejce piłą lub wyrzynarką szczeliny do zamontowania w nich noży introligatorskich. To wystarczyło aby powstało niezawodne przez lata narzędzie do wycinania prostych kształtów pudełek kartonowych. Z czasem wykrojnik zautomatyzowano. Pojawiły się programy projektujące, opakowania o bardzo skomplikowanych kształtach i maszyny wycinające z wielką precyzją otwory pod noże. W ten oto sposób powstały nowoczesne wykrojniki do papieru, które nadają się do cięcia wszystkich rodzajów kartonów. Do tektury falistej, barwionej a nawet filcu i pianki. Umożliwia on powstanie opakowań kartonowych o najróżniejszych kształtach, które po złożeniu mają bardzo atrakcyjną wizualną formę i są bardzo estetyczne. Mogą swoim kształtem przypominać np. gitarę czy piłkę. Są chętnie wykorzystywane w branży spożywczej. Sam wykrojnik potrafi wytrzymać kilkaset tysięcy uderzeń i po każdym kolejnym nadal zachowuje swoją precyzję w wykonywaniu pracy. Przy użyciu bardzo skomplikowanych noży z pomocą wykrojnika będziemy mogli stworzyć nawet naklejki czy elementy dziecięcych książeczek. 

Wykrojnik swój sukces odniósł już lata temu. Jego modernistyczny wygląd to spadek po jego poprzednikach produkowanych ręcznie. Dziś żaden kształt opakowania nie jest już niemożliwy do wykrojenia. Wszystko jest w zasięgu naszej ręki i możliwości z czego przemysł bardzo chętnie korzysta.