Ukąszenie przez kleszcza

 

Wśród nas jest mnóstwo osób, które uwielbiają wyprawy do lasu. Niekiedy celem zbioru grzybów, a czasami po prostu pospacerować. Jednakże, powinniśmy na siebie uważać. Każde wyjście do lasu może skończyć się ukąszeniem przez kleszcza. Oczywiście, może to się stać poprzez nieodpowiedni ubiór. Jednakże, taka sytuacja może być bardzo niebezpieczna, ponieważ może spowodować boleriozę, która objawia się w różnorodny sposób. Trzeba to obserwować. 

Rozmaite objawy ukąszenia

ukąszenie kleszcza objawyGdziekolwiek się nie wybieramy, powinniśmy na siebie uważać. Jeśli decydujemy się na wyprawę do lasu, powinniśmy zaopatrzyć się w odzież z długim rękawem, aby uniknąć ukąszenia przez kleszcza. Jednakże, nie każdy się do tego stosuje, co niekiedy skutkuje tym, iż po powrocie do domu zauważamy kleszcza w ciele. Oczywiście, pierwszą reakcją jest jego dokładne usunięcie. Jednakże, może to nie wystarczyć. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak groźne może być ukąszenie kleszcza Objawy boleriozy mogą być dość szybko zauważalne. Tak naprawdę, można je dostrzec w ciągu tygodnia. Niektóre pojawiają się dopiero po upływie trzech tygodni. Pierwszym, co powinno nas zaniepokoić, to rozległy rumień w miejscu ukąszenia, który się rozszerza. Jednakże, taki objaw skórny występuje u niewielu osób. Trzeba wiedzieć, iż bolerioza dotyczy tkanki łącznej, nerwowej, jak i również mięśniowej. Z czasem pojawiają się także objawy grypopodobne. Wśród nich można wyróżnić gorączkę, czy też bóle mięśniowe. Brak leczenia może skutkować charakterystycznymi objawami, takimi jak np. zaburzenia kardiologiczne, czy też neurologiczne. Może pojawić się także zapalenie stawów, co jest bardzo trudne dla chorego. Im dłużej zwlekamy z leczeniem, tym więcej objawów możemy zaobserwować. Po kilku miesiącach od ukąszenia mogą także pojawić się bóle mięśni, ich sztywność, czy też parastezje. Pamiętajmy, aby szybko działać w takich sytuacjach.

Wszystkie niepokojące nas objawy, powinny nas zaniepokoić. W końcu nic nie dzieje się bez przyczyny. Ukąszenie przez kleszcza jest jednym z najczęstszych sytuacji podczas przebywania w lesie bez odpowiedniej ochrony. Wówczas, może to skutkować boleriozą, która daje wiele rozmaitych objawów. Może pojawić się rumień oraz objawy podobne do grypy. Każdy z nich powinien skłonić nad do wizyty u lekarza.