prace wykończeniowe

Trochę o pracach wykończeniowych w domu

Prace wykończeniowe bardzo często nastręczają więcej problemów niż bezpośrednio sama budowa. Należy wiedzieć kiedy i jakie prace powinniśmy wykonać, jakie materiały wybrać i na co zwracać szczególną uwagę. Wszystko to sprawia, że bez zapoznania się z tym tematem i przygotowania odpowiedniego plany działania możemy mieć wiele trudności z poprawnym wykończeniem domu. W poniższym artykule postaramy się przedstawić kilka prostych podpowiedzi jak sprawnie wykonać prace wykończeniowe.

Prace wykończeniowe a montaż okien

montaż okienOmawianie kwestii związanych z wykonywaniem prac wykończeniowych i ich kolejnością zaczniemy od zagadnienia związanego z montażem okien i drzwi zewnętrznych. Na portalu http://www.oknonet.pl można znaleźć wiele informacji o montażu. Między innymi, że etap ten jest przejściem od stanu surowego do zamkniętego i w znaczący sposób wpłynie na to jaki komfort mieszkaniowy będzie w domu, jak i w realny sposób na rachunki za ogrzewanie. Na co należy zatem zwracać uwagę przy montowaniu okien i drzwi wejściowych. W obu przypadkach ważny jest odpowiedni ich wybór. Ważne jest to by zarówno przy wyborze okien jak i drzwi zwracać uwagę na to jaki mają one współczynnik przenikania ciepła. Im jest on niższy tym lepiej. Pamiętajmy jednak o tym, że tak zwane ciepłe okna są stosunkowo ciężkie, a co za tym idzie sposób ich montażu jest bardzo ważny zwłaszcza, jeżeli chodzi tu o montaż okien w strefie docieplenia. Ciepłe okna z racji swojej wagi potrzebują solidnego oparcia, co przy montażu w strefie ocieplenia wymaga zastosowania specjalnych rozwiązań.

Montaż okien w strefie ocieplenia

Montaż okienWedług strony internetowej e-hurtowniabudowlana.pl ciepłe okna w strefie ocieplenia montuje się za pomocą specjalnych profili instalacyjnych, które to łączy się zarówno z warstwą ocieplenia jak i bezpośrednio z murem. Przy czym profile te bezpośrednio wkleja się w ocieplenie, a do muru są one jedynie przykręcane, przez co częściowo ciężar okna jest przenoszony na mur. Pomimo tego, że głównym łącznikiem jest w tym przypadku klej, nie należy martwic się o trwałość takiego sposobu montażu. Pomijając kwestie związane ze specyfiką montażu ciepłych okien w strefie docieplenia pozostałe prace związane z ich poprawnym uszczelnieniem pozostają bez zmian. Wykorzystuje się w tym celu takie rozwiązania jak:

  • pianka poliuretanowej
  • taśma uszczelniająca do okien
  • sylikon
  • folia paroszczelna

Należy jednak zaznaczyć, że część z tych rozwiązań stosuje się do izolacji wewnętrznej, a część do zewnętrznej. Poprawny montaż i uszczelnienie okna mają ogromny wpływ na prawidłowe jego funkcjonowanie i trwałość, dlatego ważne jest by w tym celu zatrudnić sprawdzoną i wykwalifikowaną ekipę.

Montaż drzwi – zasady

Montaż drzwi Prawidłowy montaż drzwi nie jest wcale taki trudny jak by się mogło nam wydawać. Według strony http://www.qmam.net niemniej musimy przestrzegać kilku zasady by drzwi były zamontowane poprawnie, a co za tym idzie by nie tarły one o podłogę i były szczelne, co jest szczególnie istotne, jeśli chodzi o drzwi wejściowe. Obecnie na rynku dostępne są już drzwi praktycznie gotowe do użycia, a co za tym idzie ich montaż sprowadza się do poprawnego zamontowania ościeżnicy. Obecnie dostępne są gotowe ościeżnice lub takie, które wymagają montażu. W przypadku składania ościeżnicy konieczne jest jest właściwe sklejenie z trzech oddzielnych elementów. Gotowe ościeżnice wstawia się w otwór na drzwi i mocuje za pomocą specjalnych klinów. Na tym etapie bardzo ważne jest by sprawdzić pion i poziom ościeżnicy, jeśli są jakieś odchylenia konieczna będzie korekta. Tak ustawioną ościeżnice zabezpiecza się za pomocą pianki montażowej, którą to wprowadza się między drzwi, a ościeżnice. Bezpośrednio przed wprowadzeniem pianki należy między ościeżnice włożyć rozpórki, które zapobiegną jej zwichrowaniu. Po zamontowaniu ościeżnicy pamiętajmy o zamaskowaniu przerwy pomiędzy ścianą a ościeżnicą, za pomocą listwy. W tak zamontowaną ościeżnice wprawia się skrzydła drzwiowe. Zasadniczo to wszystkie kwestie związane z montażem drzwi. Należy jednak zaznaczyć, że drzwi zewnętrzne montujemy na tym samym etapie prac wykończeniowych co okna, natomiast drzwi wewnętrzne dopiero w chwili kiedy położone będą już podłogi.

Prace wykończeniowe – stan zamknięty

montaż paneliW przypadku prac wykończeniowych prowadzonych przy stanie zamkniętym, aby przebiegały one sprawnie należy ułożyć ich odpowiedni harmonogram. Pominiemy tu kwestie związane z kładzeniem domowych instalacji. Na początek konieczne jest tynkowanie ścian, następnie odpowiednia izolacja podłóg i ich wyrównanie. Po zakończeniu tego typu prac przejść można do wykańczania ścian czyli malowania i tapetowania. Na stronie apodlogi.pl można znaleźć informację, że kiedy ściany będą już gotowe przychodzi czas na montaż paneli podłogowych, kładzenie płytek czy parkiety i ich montaż. Dopiero kiedy zarówno ściany jak i podłogi w domu zostaną wykończone można zająć się omówionym już montażem drzwi wewnętrznych. Po zakończeniu tego etapu pozostaje już tylko umeblowanie domu.

Podsumowując

Zważywszy na to jak wiele jest do zrobienia na etapie wykończeniowym, nie ma co się dziwić, że może to nastręczać problemów. Warto zatem wszystkie prace dobrze rozplanować i zorientować się na co należy zwrócić w ich trakcie ich wykonywania najwięcej uwagi.

1 thought on “Trochę o pracach wykończeniowych w domu”

  1. Nie tylko budowa samego domu, ale i wykończenia muszą zostać perfekcyjnie wykonane. dlatego jeśli się na tym nie znamy, to lepiej jednak skorzystać z usług firmy, która się na tym zna i sobie dobrze z tym poradzi.

Leave a Comment