architektura miejska

Skuteczne studnie pochłaniające deszczówkę

 

W wielu sytuacjach bywa tak, że nie mamy dostępu do drożnych systemów odprowadzania wody. W związku z tym zbyt intensywne opady mogą powodować zalewanie trawnika a nawet podtopienia naszych piwnic. Żeby temu jakoś zaradzić musimy stosować specjalną instalację służącą do odprowadzania wody. Studnie chłonne są jednym z jej najważniejszych elementów.

Studnia wchłaniająca wodę z opadów

W naszym kraju panuje taki klimat, że nie możemy narzekać na zbyt dużą ilość opadów. Nie zmienia to jednak faktu, że od czasu do czasu zdarzają się takie dni gdy zaczyna padać bardzo intensywnie. Powoduje to bardzo często problemy z zalewaniem podwórza. Wspomniane we wstępie studnie chłonne mogą rozwiązać nasz problem bardzo szybko i skutecznie. Studnie tego typu działają w taki sposób, że jak sama nazwa wskazuje pochłaniają one wodę deszczową. Skuteczność tych rozwiązań jest wprost zadziwiająca. Niemniej jednak żeby studnie chłonne działały jak należy to konieczne jest stosowanie się do pewnych zasad przy wkopywaniu takich studni. Jedną z najważniejszych kwestii jest to by studnia była wkopana na odpowiedniej głębokości. Musimy więc oszacować na jakiej głębokości znajdują się żyły z wodami podskórnymi. Jeśli już mamy taką wiedzę to możemy przystąpić do działania. Umieszczenie studni chłonnej powinno być zrealizowane kilkadziesiąt centymetrów ponad linią wyznaczającą wspomniane wcześniej żyły. Jeśli naszą studnię umieścimy zbyt daleko od tej granicy to odprowadzanie nie będzie efektywne.

Ogólnie rzecz biorąc studnie chłonne zyskują co raz większą popularność. Do często spotkać możemy się z taką praktyką, że u ujścia rynny montowane są mniejsze studzienki. Głowna studnia chłonna jest więc zlewiskiem, do którego spływa deszczówka zebrana z mniejszych studzienek.