Skuteczne odzyskiwanie danych z uszkodzonego dysku

Nośniki danych, nawet te pochodzące od najlepszych producentów, były tylko urządzeniami elektronicznymi, i jak każde takowe, były podatne na uszkodzenia. Czasem nawet najdrobniejsze skoki napięcia mogły prowadzić do uszkodzenia dysku twardego, a z racji iż często na nośnikach przechowywane były dane niezbędne do kontynuowania pracy, każde trwałe uszkodzenie wiązało się z potencjalnie dotkliwymi stratami dla firmy.

Odzyskanie danych z uszkodzonego nośnika

odzyskiwanie danych trójmiastoJednak awaria nie musiała wiązać się z trwałą utratą danych, gdyż obecnie ich odzyskanie było jak najbardziej możliwe. Bardzo wiele serwisów komputerowych, zajmujących się naprawą uszkodzonych elementów, oferowało również odzyskiwanie danych Trójmiasto. Skuteczność i metody takiego działania były w dużej mierze zależne od stopnia zniszczenia dysku, oraz od natury samego uszkodzenia. Awarie elektroniczne, powodujące niemożliwość uruchomienia dysku, były najłatwiejsze do obejścia, gdyż w takich przypadkach możliwe było przełożenie matrycy z zapisanymi danymi do nowego nośnika, i skopiowanie ich na nowy, całkowicie sprawny dysk twardy. Nie powodowały one zazwyczaj żadnej utraty danych, choć zdarzały się dość rzadko. Fizyczne uszkodzenie samej matrycy było o wiele trudniejsze do obejścia, i wymagało zastosowania nie tylko programów do odzyskiwania danych za pomocą odczytania zapasowej kopii obrazu dysku, ale również aplikacji do odbudowy pofragmentowanych i uszkodzonych sektorów nośnika. Dane tak odzyskane często były niekompletne, zwłaszcza w przypadku bardzo poważnych uszkodzeń mechanicznych matrycy nośnika które całkowicie niszczyły zapisane dane w uszkodzonych sektorach, choć zazwyczaj wystarczały by w całości zrekonstruować dane dokumentacji, zwłaszcza jeśli była ona poufna lub ważna.

Uszkodzenia danych zawartych na dyskach półprzewodnikowych, natomiast, były znacznie trudniejsze do odzyskania, dlatego wiele dysków SSD było wyposażonych w zapasowy nośnik obrazu zawartości dysku, który mógł zostać przywołany właśnie w przypadku uszkodzenia głównego nośnika. Dzięki zastosowaniu prostego programu rekonstruującego dane, taki obraz mógł być dość szybko przekonwertowany we właściwe dane i odtworzony na wybranym nośniku danych, zazwyczaj innym niż uszkodzony i odtwarzany dysk twardy.