Rola folii w oczku wodnym

Wiele osób posiadających własne ogrody, decyduje się na zbudowanie oczka wodnego. Konstrukcja taka musi jednak spełniać kilka założeń. Pierwszym i najważniejszym jest szczelność. Woda nie może z niego uciekać, gdyż nie tylko nie spełniałoby swojej funkcji, ale teren dookoła stałby się błotnisty. Dlatego tak istotne jest użycie odpowiedniej folii do wyłożenia dna. Musi być ona jednak wyprodukowana z wytrzymałych materiałów odpornych na uszkodzenia mechaniczne.

Folia w budowie oczka wodnego

folia do oczka wodnegoDecydując się na budowę oczka wodnego w ogrodzie, należy nie tylko wykopać odpowiednio głęboki zbiornik, ale też później odpowiednio przygotować go przed napełnieniem wodą. Najważniejszym elementem jest folia do oczka wodnego. To element uszczelniający, który nie pozwala wodzie przesiąknąć do gleby. Jest to bardzo istotne nie tylko do zachowania prawidłowego funkcjonowania zbiornika, ale też, aby zapobiec rozmiękczaniu terenu dookoła. Folia taka powinna być wykonana z wysokiej jakości tworzywa sztucznego. Jest ona niezwykle gruba i zazwyczaj dostępna w dwóch kolorach: czarnym i niebieskim. Jej powierzchnia gwarantuje odporność na przetarcia, rozdarcia i inne uszkodzenia, dlatego można na niej układać kamienie i podłoże dla roślin wodnych. Folia jest też nietoksyczna, dlatego nie wpływa negatywnie na środowisko, a w oczku można hodować ryby.

Folia w oczku wodnym jest jednym z najistotniejszych elementów konstrukcyjnych. Wykładając nią dno, zapobiega się przesiąkaniu wody do gleby. Wysoka wytrzymałość materiałów, z jakich się ją wykonuje, sprawia że nie jest ona podatna na przetarcia i inne uszkodzenia mechaniczne, można więc pokryć ją podłożem dla roślin wodnych i kamieniami. Brak substancji toksycznych pozwala także na hodowlę wyb w oczku.