Przyrząd do badania odbytu

Każda choroba wymaga odpowiedniego badania, które stanowi podstawę do podjęcia właściwego badania. Czasem jest to obserwacja objawów, badanie krwi, moczu czy też rentgen. Ale bywają też sytuację kiedy trzeba obejrzeć pacjenta od wewnątrz.

Wykonanie badania endoskopem

endoskop do kolonoskopiiDla wielu pacjentów badania w gabinetach lekarskich nie należą do przyjemnych, a czasem nawet bolesne. Jednak bez względu na to, zawsze są konieczne, jeżeli zleci je lekarz. Za najbardziej nieprzyjemne są uważane badania z gastroskopii i kolonoskopii. W obu przypadkach konieczne jest zbadanie wnętrza organizmu człowieka. W gastroskopii pacjent ma wprowadzaną do przełyku specjalną rurkę, natomiast w kolonoskopii rurka jest wprowadzana do odbytu. Endoskop do kolonoskopii składa się z długiej, sztywnej lub elastycznej rurki, która jest zakończona  kamerą i własnym światłem. Dzięki takiemu przyrządowi lekarz może z bliska oglądać poszczególne narządy pacjenta, a także pobierać materiał do badań histopatologicznych. Wykonanie badania endoskopem nie jest skomplikowane, ale wymaga lekarza z doświadczeniem, który będzie w stanie sprawnie je przeprowadzić i właściwie oceni oglądany obraz. Endoskop jest także wykorzystywany w różnych zabiegach, które normalnie wymagałyby chirurgicznego otworzenie organizmu ludzkiego. Dzięki niemu nie jest to koniecznie, ponieważ przyrząd jest wprowadzany do ciała poprzez naturalne otwory, czyli jamę ustną, nos odbyt czy pochwę. Oczywiście bywają też sytuację, że konieczne jest wykonanie małych otworów, przez które wprowadzany jest endoskop.

Z pewnością kolonoskopia nie byłaby tak rozwinięta gdyby nie endoskop, który pozwala na oglądanie z bliska wszelkich zmian wewnątrz układu pokarmowego, jelit czy tchawicy. To dość mały, choć bardzo potrzebny przyrząd w dzisiejszej medycynie.