Przegląd pras krawędziowych

 

Prasa krawędziowa, zwana inaczej krawędziarką to taki rodzaj prasy, który służy do zginania blachy w arkuszach. Istnieje wiele różnych rodzajów pras krawędziowych. Warto zapoznać się z różnymi rodzajami pras krawędziowych, aby wiedzieć jak one działają i gdzie mogą być używane.

Różne rodzaje pras krawędziowych

renomowane prasy krawędziowePrasy krawędziowe najlepiej zakupić od zaufanych producentów. Na dzisiejszym rynku kilka firm zajmuje się produkcją tego typu sprzętów i rzeczywiście są to mechanizmy bardzo wysokiej jakości. Takie renomowane prasy krawędziowe zapewniają precyzję gięcia oraz powtarzalność procesu. Jak zbudowana jest prasa krawędziowa i na jakie parametry zwrócić uwagę przy jej zakupie? Zazwyczaj krawędziarki składają się z półokrągłej ramy oraz dolną belką poziomą, która często jest ruchoma. Na tej dolnej belce umieszcza się stempel, który jest poruszany przez dwa cylindry hydrauliczne. Najważniejsze dla prasy narzędziowej są oczywiście parametry. Najważniejsze to siła nacisku, która jest wyrażana w tonach. Oprócz tego każda krawędziarka ma maksymalną długość gięcia, co wyrażane jest w milimetrach. Oprócz tego można zwrócić uwagę również na prędkość wykonywania pracy oraz liczbę osi. Krawędziarki są spotykane w wielu różnych rodzajach – hydraulicznych, elektrycznych, pneumatycznych czy mechanicznych. Największą popularnością cieszą się oczywiście te, które mogą być sterowane komputerowo, czyli krawędziarki CNC. To właśnie tego typu sprzęty są najczęściej wykorzystywane w przemyśle. W zależności od tego, na których parametrach najbardziej nam zależy można wybrać różne rodzaje pras. Na przykład prasy hydrauliczne charakteryzują się największą siłą nacisku, która może sięgać nawet kilkuset ton. Wykorzystuje się je do wielkogabarytowych arkuszy blach, które są grube. Jednak krawędziarki hydrauliczne są znacznie wolniejsze od pozostałych rodzajów pras krawędziowych, dlatego do gięcia większej ilości elementów, za to mniejszych najlepiej wykorzystać prasy pneumatyczne czy elektryczne, ponieważ są znacznie szybsze.

Istnieje wiele różnych rodzajów krawędziarek, dlatego warto zrobić rozeznanie wśród różnych pras a także ich producentów. Teraz największą popularnością cieszą się prasy, które mogą być sterowane komputerowo, czyli prasy CNC. To właśnie one zapewniają największą precyzję zgięć nawet przy dużej powtarzalności.