Problem z zespołem stresu pourazowego

Stres jest wszechobecny w dzisiejszych czasach. Mówimy, że się denerwujemy, coś nas stresuje. To taki rodzaj stresu, w którym można sobie poradzić, odpowiednio podchodząc do sytuacji. Są natomiast bardziej groźne jednostki chorobowe mające związek ze stresem. Te kwalifikują się już do specjalistycznego leczenia ku dobru pacjenta i jego otoczenia. Wbrew pozorom całkiem nietrudno nabawić się tego typu schorzeń. Zwykle dzieje się to całkiem przypadkowo.

Skąd biorą się zespoły stresu pourazowego?

zespół stresu pourazowego w WarszawieNa skutek traumatycznych, silnych przeżyć można ulec zespołowi stresu pourazowego. To już bardzo poważny rodzaj schorzenia. Spada on na nas nagle, zwykle wywołany też niespodziewanym wydarzeniem w naszym życiu. Narażone są na niego osoby, które przeżyły trudne sytuacje na tle emocjonalnym, zagrażające życiu czy zdrowiu. Ofiary klęsk żywiołowych, wypadków samochodowych, gwałtu czy porwania mogą borykać się z tego typu zaburzeniem. Często zapadają na nie wojskowi powracający z długich misji. Jak leczyć zespół stresu pourazowego w Warszawie jest mnóstwo ośrodków, które zajmują się ofiarami tej jednostki chorobowej. Ale i w mniejszych miastach można znaleźć miejsca, gdzie psychologowie i psychiatrzy niosą pomoc takim osobom. Zwykle podejmuje się leczenie farmakologiczne lekami, które stosuje się w przypadku depresji, a do tego niezbędna jest terapia u psychoterapeuty. Zwykle trzeba przepracować emocje, które towarzyszyły trudnemu zdarzeniu. Zespół ten bowiem charakteryzuje się natrętnym powracaniem myśli na temat trudnego wydarzenia. Pod okiem psychoterapeuty można więc powrócić do niego po raz ostatni. To choroba, która znacznie utrudnia funkcjonowanie. Pacjenci cierpią na nadpobudliwość, problemy z koncentracją, drażliwość, omdlenia. Często unikają też osób i miejsc, które kojarzą im się z przeszłością. Znacząco wpływa to na ich jakość życia. Niejednokrotnie uniemożliwia pracę zawodową.

Osoby cierpiące na zespół stresu pourazowego wymagają opieki lekarza psychiatry i psychoterapeuty. To choroba, która wymaga leczenia farmakologicznego połączonego z sesjami psychoterapeutycznymi. Właściwie leczona bardzo często staje się jedynie przeszłością. Ważne, aby wsparcie w leczeniu niosła rodzina i znajomi. Warto osobę chorą zachęcać do uczęszczania na sesje psychoterapeutyczne. Leczenie trwa nieraz kilka miesięcy, jednak cierpliwie i profesjonalnie prowadzone zwykle przynosi pozytywne rezultaty.