detektyw

Praca detektywa – z czym się wiąże?

O pracy detektywa zwykle mamy konkretne wyobrażenie, jak się jednak ono ma do rzeczywistości? jak naprawdę wygląda praca detektywa, jakie rozwiązania i gadżety się wykorzystuje przy pracy i kiedy warto z jego usług korzystać? Odpowiedzi na te pytania postaramy się udzielić w tym artykule. 

Detektyw – co warto wiedzieć o jego pracy

detektywDetektyw w ogólnym rozumieniu zajmuje się zbieraniem i dostarczaniem dowodów w różnych sprawach, tak prywatnych jak i sądowych. Agencje detektywistyczne często wynajmowane są w przypadku tak zwanych spraw delikatnych, jak np. podejrzenie o zdradę. W przypadku prowadzenia tego typu spraw wymagane jest nie tylko doświadczenie i wykorzystanie odpowiednich technik, ale także i duża dyskrecja Coraz częściej z usług detektywa korzystają także przedsiębiorstwa, które w ten sposób chcą zweryfikować swoich kontrahentów czy też sprawdzić pracowników. W pracy detektywa największe znaczenie ma znajomość technik śledczych i wykorzystanie odpowiednich sprzętów, niemniej nie można zapominać o tym, że detektywa powinien także charakteryzować odpowiedni zbiór cech, wymaganych do wykonywania tej pracy. Ważne jest to, by zawsze zachowywał on obiektywizm w innym wypadku może on w niewłaściwy sposób zinterpretować zebrane dowody. Nowoczesne technologie, jednak w dużej mierze ograniczając wpływ interpretacji na treść zebranych dowodów.

Rozwiązania stosowane przez biuro detektywistyczne

detektywNowoczesna technologia niewątpliwe usprawniają i ułatwiają pracę detektywa. Ich wykorzystanie sprawia, także że dostarczone przez detektywa dowody są wyższej jakości i tym samy są one bardziej wiarygodne. Wśród podstawowych narzędzi pracy detektywa można wskazać takie jak:

  • kamery,
  • aparaty fotograficzne,
  • dyktafon,
  • nadajnik GPS,
  • drony.

Zasadniczo wszystkie wskazane tu rozwiązania są równie ważne w pracy detektywa. O sposobie wykorzystania kamery czy też aparatu nie trzeba zbyt wiele mówić, ponieważ wiadomym jest że służą one rejestrowaniu obrazu konkretnego zdarzenie. Nadajniki GPS obecnie też już powszechnie są wykorzystywane do monitorowania miejsca pobytu danej osoby, co zdecydowanie ułatwia prowadzenie obserwacji i tym samym zdobywanie dowodów. Najmniej oczywiste wydaje się być w tym wszystkim wykorzystanie dronów, co zresztą jest stosunkowo nową praktyką.

Drony a praca detektywa

DronyDrony jakiś czas temu stały się dość popularne i znalazły szerokie zastosowanie w wielu różnych branżach, w tym w detektywistycznej. Według portalu www.swiatdronow.pl filmowanie dronem umożliwia przesyłanie obrazu na żywo i jednocześnie rejestruje go, co w sposób zdecydowany ułatwia prowadzenie obserwacji. Wykorzystanie drona w pracy detektywa wymaga jednak zdobycia odpowiednich uprawnień. Takie uprawnienia można nabyć w trakcie kursy typu: operator drona szkolenie. Przy czym należy zaznaczyć, że są różne rodzaje tego typu kursów. Wyróżniamy szkolenia drony, które pozwalają na pilotowanie drona w zasięgu wzroku oraz szkolenia drony, które umożliwiają pilotowanie go poza zasięgiem wzroku. Wykorzystanie drona w pracy zdecydowanie ułatwia zdobywanie materiałów z miejsc trudno dostępnych, ale także wiąże się z pewnymi ograniczeniami, dlatego jest to raczej rozwiązanie uzupełniające niż podstawowe narzędzie pracy detektywa.

Grafologia i psychologia w pracy detektywa

GrafologiaPraca detektywa wymaga nie tylko korzystania z nowoczesnych technologii, ale także odwoływania się do współpracy z innymi profesjonalistami. Zakres współpracy bywa różny i przede wszystkim zależy on od charakteru i specyfiki sprawy jaką prowadzi dane biuro, niemniej można wskazać kilku specjalistów z którymi współpraca jest dość częsta. Według charaktery.eu jednym z nich jest psycholog, przy czym jego wsparcie częściej sprowadza się do kontaktu z klientami w przypadku trudnych spraw, niż do bezpośredniej współpracy z biurem detektywistycznym. Przy pracy detektywa często także wykorzystywana jest grafologia. Z usług grafologa biuro detektywistyczne korzysta, gdy potrzebne jest potwierdzenie autentyczności danych dokumentów, czy też przeciwnie udowodnienie, że podpis został sfałszowany. Badanie pisma jest zwykle potrzebne, gdy detektyw prowadzi wszelkiego rodzaju sprawy majątkowe, które budzą wątpliwości u osób poszkodowanych. Co oczywiste zakres współpracy może być o wiele większy, wszystko zależy od danej sprawy.

Podsumowując temat

Praca detektywa wbrew powszechnej opinii nie należy do szczególnie łatwych ani nie sprowadza się ona do rozwiązywania zagadek. W zasadzie jest to żmudne zajęcie wymagające dokładności i cierpliwości, gdzie nowoczesne technologie jedynie wspierają detektywa nie zaś wykonują za niego cała pracę. 

1 thought on “Praca detektywa – z czym się wiąże?”

  1. Obecnie praca detektywa różni się od tej, jaka była wykonywana jeszcze kilka lat temu. Dzisiaj detektywi mogą korzystać z nowinek technologicznych, np. z mini kamer, urządzeń do podsłuchiwania itp. Na pewno łatwiej jest im prowadzić dochodzenia.

Leave a Comment