psy

Porady dla osób posiadających psy

Nie od dziś wiadomo, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka, nie dziwi więc fakt, że nawet w miastach bardzo wiele osób posiada psy w domach jak i mieszkaniach. Niemniej nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, jak właściwie należy o psa dbać. Jak zatem o czworonoga należy dbać, jakie rozwiązania stosować i z jakich obowiązków powinniśmy się względem naszego podopiecznego wywiązać? Odpowiedzi na te pytania postaramy się przedstawić w tym artykule.

Tresura psa – czy to ważne?

Tresura psaWedług popularnego portalu jakim jest www.psy.pl jednym z podstawowych aspektów posiadania psa jest jego odpowiednie wychowanie. Jest to kwestia istotna nie tylko dla samych właścicieli, ale także i dla czworonoga. Odpowiednio wytresowany pies, nie tylko jest mniej uciążliwy dla właściciela, ale także i sam się mniej meczy, wiedząc na co może sobie pozwolić, co pozwala uniknąć konieczności, często bezskutecznego karcenia go. Obecnie w internecie można znaleźć wiele filmów instruktażowych, które pokazuje jakie metody można wykorzystać do szkolenia psa. Należy jednak mieć świadomość, że nauczenie psa konkretnych zachować bardzo często okazuje się niezwykle trudno i czasochłonne, dlatego jeśli sobie z tym nie radzimy lub jeśli brak nam do tego cierpliwości warto pomyśleć o profesjonalnym szkoleniu dla psów. Takie szkolenia obecnie są powszechnie dostępne i zdecydowanie ułatwiają wychowanie psa, co w późniejszym czasie zdecydowanie zaowocuje.

Pielęgnacja psa – co warto wiedzieć

Psi fryzjerWażnym aspektem posiadania psa jest także jego odpowiednia pielęgnacja. To jakich zabiegów czworonóg wymaga zależy w dużej mierze od jego rasy, jednak by cieszył się on dobrym zdrowiem i wyglądem, zwykle według www.krainapsa.pl konieczne są takie zabiegi jak:

 • rozczesywanie sierści,
 • wyczesywanie podszerstka,
 • kąpiele,
 • strzyżenie ,
 • obcinanie pazurów,
 • czyszczenie uszu,
 • usuwanie insektów.

W większości zabiegi te można z powodzeniem przeprowadzić w warunkach domowych czy też na dworze zakupując odpowiednie akcesoria, niemniej w niektórych przypadkach konieczna może być wizyta w taki miejscu jakim jest fryzjer dla psa. Zwykle z usług takich punktów korzysta się w przypadku psów rasowych o długiej sierści, gdzie ich domowa pielęgnacja bywa bardzo trudna lub też w przypadku dużych ras, gdzie nie ma np. w warunkach domowych możliwości wykąpania psa.

Psi fryzjer – jak wybrać?

psyDecydując się na wizytę w salonie dla psów, należy wiedzieć na co zwrócić uwagę przy jego wyborze. Jeśli zależy nam na tym by psi fryzjer był dobry i tym samym byśmy byli zadowoleni z jego usług to warto sprawdzić jakie ma on opinie poprzednich klientów, dużo nam to powie jakości jego usług. Niemniej zawsze warto brać pod uwagę także cenę, jak i to gdzie zlokalizowany jest salon, tak byśmy mieli z naszym czworonogiem łatwy dostęp do niego. Przed wybraniem się do danego salonu sprawdźmy także dokładnie jego ofertę i tym sam to czy wykonuje on wszystkie interesujące nas zabiegi. Za pierwszym razem warto zdecydować się jednak na jakiś krótki i prosty zabieg pielęgnacyjny tak by zbytnio nie stresować psa, który znalazł się w nowych warunkach.

Psia dieta – co należy wiedzieć?

Jednym z ważniejszych aspektów posiadania psa jest kwestia jego właściwego odżywiania. To właśnie w tym zakresie wiele osób popełnia sporo błędów, nie do końca wiedząc co dla naszego podopiecznego jest zdrowe, a co może mu szkodzić. I tak do tych szkodliwych czy też nie wskazanych składników można zaliczyć takie jak:

 • karma dla psa canaganczekolada,
 • cebula i czosnek,
 • pestki jabłka i owoców cytrusowych,
 • winogrona i rodzynki oraz ich łodygi,
 • szczaw i szpinak,
 • mleko,
 • awokado,
 • kasze gruboziarniste i warzywa strączkowe,
 • kości z kurczaka, (łamią się na ostro i mogą uszkodzić ukłąd pokarmowy)
 • łodygi i liście ziemniaków i pomidorów
 • surowe mięso wieprzowe,
 • surowe ryby,
 • sól, cukier i inne przyprawy,
 • alkohol.

W związku z czym bardzo często okazuje się, z karmienie psa domowymi posiłkami, tymi które sami jemy w gruncie rzeczy jest szkodliwe dla niego, dlatego warto mimo wszystko zdecydować się na gotowe karmy, przy czym nie wszystkie są równie dobre. Najlepsza jest bezzbożowa karma dla psa, ponieważ również zboże jest źle przyswajane przez zwierzęta, a jest ono stosowane w roli zapychacza. Np. dobra i zdrowa jest karma dla psa canagan, choć obecnie jest na rynku dostępnych wiele karm, różnych producentów, które mają naprawdę dobry skład. Dlatego przy ich wyborze warto sprawdzić właśnie to co zawierają w  swoim składzie jak i opinie innych posiadaczy psów, odnośnie tego czy ich czworonogi chętnie karmę jadły, nie miały po niej żadnych problemów itd. Pamiętajmy o tym, że wybór karmy wpłynie na tan zdrowia psa i jego samopoczucie.

Krótko podsumowując

Posiadanie psa to zawsze odpowiedzialność, dlatego obowiązkiem właścicieli jest zorientowanie się jak prawidłowo o czworonoga dbać. Pamiętajmy o tym, że biorąc psa ponosimy za niego pełną odpowiedzialność i że jest on całkowicie od nas zależny.

1 thought on “Porady dla osób posiadających psy”

 1. Niektórzy myślą, że posiadanie zwierzaka to nic takiego, jednak jeśli zdecyduje się już na posiadanie psiaka, to przecież trzeba o niego dbać, czesać, kupować odpowiednie pożywienie jak i przysmaki. Również zależnie od rasy zabierać na długie spacery, jak i korzystać z psiego fryzjera.

Leave a Comment