Popularne pomoce dydaktyczne

 

Nauka zgodna z systemem nauczania, rozpoczyna się w szkole podstawowej i trwa przez przynajmniej osiem lat, ponieważ tylko ten etap edukacji jest obowiązkowy. Pełny proces nauczania obejmuje jeszcze szkołę średnią i studia wyższe, więc trwa znacznie dłużej. Niektóre przedmioty szkolne są obecne przez cały okres trwania nauki, natomiast inne obowiązują tylko przez jakiś czas.

Jakie są rodzaje pomocy dydaktycznych dla szkół?

pomoce dydaktyczne dla szkółLekcje w szkołach mogą wyglądać różnie, w zależności od omawianego tematu. Jedne zagadnienia wystarczy opisać, napisać na tablicy czy podyktować uczniom. Jednak są też takie, które wymagają wizualizacji lub nawet przeprowadzenia doświadczenia. Pożyteczne pomoce dydaktyczne dla szkół są stałym elementem na wielu przedmiotach szkolnych. Na matematyce, uczniowie rozwiązują zadania przy tablicy z wykorzystaniem specjalnych przyborów szkolnych w postaci kątomierza, cyrkla czy ekierki, zwanej trójkątem. Ponadto przydają się modele przestrzenne przeróżnych brył, które są stosowane na lekcjach z geometrii. Najbardziej ciekawe przybory są przeznaczone na lekcje biologi i chemii, gdyż można przy ich wykorzystaniu przeprowadzić eksperymenty. Na biologii można stosować mikroskopy, gotowe modele wirusów i bakterii, szkielety zwierząt i człowieka czy specjalne zestawy do doświadczeń. Natomiast na lekcjach chemii nauczyciele mają do dyspozycji specjalne dygestoria, które mają własne odciągi służące do odprowadzania szkodliwych oparów wydzielających się podczas wykonywanych eksperymentów. Popularne plansze, modele chemiczne czy odczynniki chemiczne stosowane w doświadczeniach, znacznie urozmaicają lekcje i pozwalają uczniom na poznanie nauki na własnej skórze. Szkoły często korzystają z podstawowych pomocy dydaktycznych jakimi są mapy historyczne, globusy, foliogramy wyświetlane na rzutnikach czy przeróżne filmy edukacyjne.

Niemalże na każdym przedmiocie szkolnym są wykorzystywane jakieś pomoce do nauki, które znacznie ułatwiają prowadzenie zajęć, dlatego każda szkoła ma je na swoim wyposażeniu. Wraz z upływem czasu i postępem technologiczny, powoli tradycyjne pomoce dydaktyczne są zastępowane multimedialnymi, które są bardziej funkcjonalne. Już każde dziecko zna obsługę telefonu i komputera od najmłodszych lat, więc nic dziwnego, że także z tych źródeł zdobywają wiedzę.