Po co wykonywane są pomiary drgań zabudowy?

Przy ruchliwych drogach, w centrum miasta, budynki narażone są na rozmaite drgania. Jeśli zabudowania zlokalizowane są przy autostradzie, na trasie przejazdu aut ciężarowych, budynki znajdują się w strefie intensywnych drgań. Pomiary wykonywane są przez całą dobę, dzięki czemu można określić, czy zabudowa narażona jest na drgania.

Sprawdzanie stabilności architektury przy drodze

pomiary drgań budynkówZabudowa miejska narażona jest na wiele negatywnych czynników. Jednym z nich są drgania o zróżnicowanej częstotliwości. Projektanci współczesnych budynków mieszkalnych i użytkowych starają się używać materiałów, które zapewnią odporność na drgania. Jakie zatem budynki są najbardziej narażone na wszechobecne wstrząsy? Duże narażenie na drgania wiąże się z lokalizacja przy ruchliwej drodze, w centrum miasta, przy autostradzie oraz koło lotniska. Jaki specjalista wykonuje pomiary drgań budynków? Analizę wstrząsów wykonują firmy geodezyjne oraz specjalistyczne przedsiębiorstwa działające np. przy kopalniach. Bowiem w przemysłowych regionach, gdzie działają aktywnie fabryki i kopalnie, może także dochodzić do licznych, nieodczuwalnych dla ludzi wstrząsów. Regularne drgania mogą osłabiać konstrukcję ścian i elementy starej zabudowy. Na drgania narażone są np. budynki zabytkowe: wieże, kościoły, drewniane obiekty architektoniczne. Badania w tym zakresie wykażą wszelkie możliwe nieprawidłowości i uboczne skutki drgań.

Wstrząsy kopalniane i wibracje powodowane przez ruch komunikacyjny mogą oddziaływać negatywnie na zabudowę. Najbardziej narażone na drgania są budynki przy drogach szybkiego ruchu, przy trasach tranzytowych, po których poruszają się ciężarówko oraz w pobliżu lotnisk. Pomiary drgań przeprowadzane są, by określić wpływ wstrząsów na konstrukcję budynków.