Po co używa się listwy?

Listwy na podłodze to nie tylko element dekoracyjny. Oczywiście ta cecha jest bardzo ważna. jednak listwa ma chronić podłogę przed uszkodzeniami mechanicznymi każdego typu. Montaż takiej listwy jest niesamowicie prosty, a cena nie jest wysoka. Listwy można kupować poza zestawem, w wielu sklepach budowlanych, ponieważ kolory są bardzo podobne do siebie. Jest to dobre zabezpieczenie naszej podłogi.

Cechy listew przypodłogowych

listwy przypodłogoweTego typu listwy są bardzo potrzebne, jeśli mamy podłogę drewnianą lub użyliśmy płytek. Wiadomo, że takie materiały mogą lekko „pracować”, czyli rozciągać się lub kurczyć pod wpływem temperatury. Listwy przypodłogowe muszą zakryć szczelinę pomiędzy ścianą, a podłogą, która ma być zabezpieczeniem podłogi. Dzięki tej szczelinie w wyniku „pracy” nasza podłoga nie pęknie. Listwa chroni podłogę przed zabrudzeniami, a także ostaniem się wody pod nią. Właśnie dlatego taka listwa szczelnie przylega do ściany, nie pozostawiając tam nawet trzech milimetrów luzu. Trzeba je montować dobrymi wkrętami. Cechą takich listew jest na pewno to, że są one bardzo trwałe. Jedne listwy można używać wielokrotnie. Listwy nadają się również do malowania i konserwacji, dlatego są doskonałym materiałem. Kolorystyka listew jest bardzo różna. Można je dopasować do podłogi albo koloru ścian. W tym przypadku ogranicza nas tylko nasze poczucie estetyki oraz wyobraźnia.

Takie listwy mają wiele cech i trzeba mieć to na uwadze. Każda podłoga z drewna lub płytek powinna mieć taką listwę jako zabezpieczenie. Wiadomo, ze materiały rozciągają się i kurczą. Trzeba pamiętać o tym, by użyty materiał był wysokiej jakości. Najlepsze są listwy z drewna lub MDF, czyli z tworzywa sztucznego. Montuje się je przy pomocy długich wkrętów – stalowych lub plastikowych.