Pasza idealna dla konia

Posiadając konia należy wiedzieć, iż jego układ pokarmowy przystosowany jest do trawienia pasz z dużą ilością włókna. W obecnych czasach jednak wielu hodowców stara się zadbać o jak najbardziej naturalne warunki żywieniowe dla konia. Warto zauważyć, iż pasze objętościowe oraz treściwe znacznie się od siebie różnią.

Dobór paszy naturalnej dla konia

pasze objętościoweWarto zauważyć, iż konie trafiające do hodowli żywią się najczęściej paszą treściwą, która jest bogata we wszystkie składniki odżywcze, a także jest dużo łatwiejsza w spożywaniu, przez co konie niekiedy jedzą szybciej i trzeba wprowadzać im ograniczniki w postaci kratek. Obecnie wielu hodowców interesuje się tematem jakim są pasze objętościowe, dzięki którym konie zaczynają żywić się tak jak ich pobratymcy w naturalnym środowisku. Co zawiera tego typu pokarm dla konia? Przede wszystkim są to zielonki, kiszonki, okopowe, niektóre produkty uboczne przemysłu rolno-spożywczego, które zawierają przynajmniej 40% wody, a więc koń od razu się nawadnia. Pasze tego typu mają też za zadanie spowolnić jedzenie konia. Łapczywość tego zwierzęcia może doprowadzić do poważnych problemów z układem trawiennym. Mimo to bardzo ważne jest zapewnienie stałego dostępu do pokarmu, ponieważ koń musi mieć pełny żołądek, aby niwelować soki trawienne. Dzięki temu zwierzę to będzie prowadzić długie i bezbolesne życie, a przy tym zostanie zapewniony mu komfort psychiczny najwyższej jakości.

Niedostosowanie odpowiedniej ilości posiłków w ciągu dnia dla konia może być u niego problemem wrzodów żołądka. Warto w związku z tym korzystać z pasz objętościowych, które składem są bardzo zbliżone do pokarmu jaki koń zdobywa w warunkach naturalnych. Sprawmy, aby nasze zwierzę miało możliwie najlepsze jedzenie na co dzień.