Odpiaszczenie koni babką

Gdy nasz koń pobiera pokarm istnieje możliwość, że wraz z sianem czy trawą do układu pokarmowego dostanie się również piasek. Wraz z upływem czasu gromadzący się piach w jelitach może prowadzić do zapiaszczenia zwierzęcia i zwężenia światła jelita. Zapiaszczenie spowodować może między innymi kolkę piaskową.

Nasiona babki płesznika na piach w jelitach

babka płesznik dla koniDrobinki piasku mogą dostać się do przewodu pokarmowego konia w momencie gdy pobiera on pokarm bezpośrednio z ziemi. Piasek może również dostać się do jelit w czasie wczesnej wiosny lub później jesieni. Zwierzę w tym okresie spożywa krótką trawę i inne rośliny, które wyrywa z ziemi wraz z korzeniami. Zjadając w całości rośliny pobierają również piasek znajdujący się na bryle korzeniowej. Piasek odkładający się w jelitach podrażnia je co prowadzi do stanu zapalnego. Błędy popełniać mogą również właściciele zwierząt podając im zapiaszczone warzywa wyrwane prosto z ziemi np. marchewki. Żaden właściciel wierzchowca nie jest w stanie wyeliminować z diety zwierzęcia piasku. Jednak istnieje kilka sposobów na to jak poradzić sobie z tym problemem. Tak więc babka płesznik dla koni to tradycyjne zioło radzące sobie z zapiaszczeniem. Nasiona tej rośliny pobudzają perystaltykę jelit dzięki czemu koń samodzielnie w naturalny sposób oczyszcza układ pokarmowy z piachu. Łuski nasion chłonąc wodę pęcznieją w jelicie. Przez dużą zawartość śluzu w nasionach wiąże on ziarenka piasku oraz inne zalegające w przewodzie pokarmowym resztki, które następnie są wydalane. Dzięki śluzom zawartym w nasionach jelito nie jest podrażniane. Śluz działa osłaniająco i przeciwzapalnie. Babka stosowana może być również w przypadku uciążliwych zaparć lub biegunek. Szczególnie polecana dla koni o delikatnym i wrażliwym układzie trawiennym.

Nasiona babki przed podaniem koniecznie należy zamoczyć w wodzie. Kleik który uzyskamy możemy podawać zwierzęciu osobno lub wymieszać z właściwą karmą. Kuracja nasionami powinna trwać od dziesięciu do nawet trzydziestu dni. Podczas kuracji zwierzę powinno mieć stały dostęp do wody. Należy obserwować również stan naszego zwierzęcia.