wycinka drzew

O czym warto pamiętać podczas wycinki drzew?

Po zmianie przepisów ustawy o wycince drzew coraz liczniejsze stają się przypadki niekontrolowanej wycinki zieleni, głownie na działkach prywatnych. Co o wycince drzew należy wiedzieć, by była ona zgodna z obecnymi przepisami i do jakich zasad się stosować by taka wycinka przebiegała sprawnie i co ważne bezpiecznie? Odpowiedzi na te pytania postaramy się udzielić w poniższym artykule.

Wycinka drzew – co należy wiedzieć?

Faktem jest, że od tego roku przepisy odnośnie wycinki drzew i krzewów stały się bardziej liberalne nie oznacza to jednak, że panuje w tym względzie całkowita swoboda. Jednak według artykuły na portalu biznes.onet.pl należy zdawać sobie sprawę z tego, że nadal obowiązują pewne ograniczenia, jeśli chodzi o wycinkę zieleni, a łamanie tych praw może skończyć się tym, że osoba która dopuściła się nieprawidłowej wycinki zostanie pociągnięta do konsekwencji? W jakich zatem sytuacjach wycinka drzew jest ograniczona lub kiedy nie można ich wycinać?Poniższa tabela to przedstawia.

Objęte ochroną drzewa

Ograniczona wycinka

drzewa na działkach położonych na terenie parków krajobrazowych oraz obszarach chronionego krajobrazu

drzewa w okresie lęgowym ptaków

( 1 marca-15 października)

pomniki przyrody oraz zieleń objęta ochroną konserwatorską

drzewa na obszarach rozrodu, żerowania czy wychowu młodych – zwierząt objętych ochroną

 W przypadku parków krajobrazowych całkowicie zakazana jest wycinka drzew na których znajdują się gniazda czy nory lęgowe, bez względu na gatunek. Ochrona miejsc lęgowych dotyczy nie tylko terenów objętych ochroną, a także i drzew położonych w innej lokalizacji, a co za tym idzie nie można wycinać drzew przy których są legowiska, albo które znajdują się w ich pobliżu co mogło by wpłynąć na warunki zwierząt objętych ochroną. W Polsce do zwierząt objętych ochroną przede wszystkim zalicza się wszystkie płazy i gady oraz większość ptaków. W powyższej sytuacja samowolna wycinka drzew jest zabroniona.

Wycinka drzew – jak się przygotować?

wycinka drzewWycinka drzew sama w sobie nie jest trudna, jednak należy się liczyć z tym, że nie prawidłowo przeprowadzona może stanowić zagrożenie tak dla osoby podejmującej się wycinki jak i dla osób postronnych a także i dla obiektów położonych w pobliżu drzew – zwłaszcza jeśli są to drzewa znacznej wielkości? Jak się  zatem do wycinki przygotować by przebiegała ona sprawnie? Po pierwsze należy odpowiednio zabezpieczy teren by ograniczyć dostęp osób postronnych na teren gdzie wykonywana jest wycinka drzewa. Po drugie należy zadbać o odpowiednie rozwiązania podnoszące bezpieczeństwo – warto się wyposażyć w takie akcesoria jak odzież ostrzegawcza i kask. Dodatkowo na czas wycinki stosowana także powinna być odzież robocza wykonaną z grubego i solidnego materiału, który będzie w miarę dobrze chronił przed różnego rodzaju skaleczeniami i urazami o które w czasie wycinki nie trudno. Należy także przygotować odpowiedni sprzęt umożliwiający wycinkę drzewa – obecnie standardowo stosuje się piły mechaniczne do ścinki drzew. Przy czym bardzo ważne jest to by wcinanie drzewa rozpocząć w odpowiednim miejscu, tak by upadło ono we właściwym kierunku. Należy także pamiętać o tym, że tą metoda nie zawsze i nie wszystkie drzewa da się wyciąć.

Wycinka drzew na wąskich i zagospodarowanych działkach

wycinka drzewZdarzają się sytuacje, że wycinka drzewa tradycyjnymi metodami nie jest możliwa. Przede wszystkim wynika to z tego, że nie ma możliwości przewrócenia drzewa, ponieważ jego upadek naruszył by zbyt wiele konstrukcji. W takim przypadku konieczne jest ścinanie drzewa od góry i spuszczanie jego fragmentów na linach tak by nic one nie uszkodziły. Tego rodzaju wycinką zajmują się już specjalistyczne firmy, które posiadają podnośniki koszowe oraz uprawnienia alpinistyczne, a co za tym idzie przeprowadzenie tego rodzaju wycinki we własnym zakresie jest niemożliwe. Obecnie jednak ze znalezieniem odpowiedniej firmy zajmującej się wycinką drzew nie powinno być większego problemu.

Wycinka drzew – lepiej samodzielnie czy wynająć firmę?

Wycinka drzew Choć w wielu przypadkach drzewa można wyciąć samodzielnie, nie zawsze musi się okazać to najlepszym rozwiązaniem. Samodzielna wycinka drzew jest opłacalna w przypadku małych drzew, gdzie ich ścinanie nie jest ani trudne, ani niebezpieczne. W przypadku tych większych lepiej jest jednak pozostawić to specjalistom. Wówczas to ryzyko wypadku czy też wystąpienia jakichś nieprzewidzianych trudności będzie zdecydowanie mniejsze. Dodatkowo jeśli mamy do czynienia z dużymi drzewami, które trzeba by raczej ścina od góry, wynajęcie firmy zajmującej się wycinką drzew jest zwykle tańsze niż sam wynajem podnośników koszowych, które do ścięcia takiego drzewa były by potrzebne. Zanim jednak zdecydujemy się na wynajęcie firmy zajmującej się wycinką drzew warto porównać różne oferty by mieć pewność, że wybierzemy tę najkorzystniejszą.

Podsumowując

Choć na chwile obecną wycinka drzew jest formalnie sprawą dość prostą to jednak należy pamiętać o tym, że nadal są pewne ograniczania odnośnie jej. Dodatkowo należy także mieć na uwadze to, że przy wycinaniu drzew należy stosować odpowiednie rozwiązania by wycinka była bezpieczna i przebiegała bezproblemowo. 

2 thoughts on “O czym warto pamiętać podczas wycinki drzew?”

  1. Często starych drzew na działce nie da rady wciąć samemu, dlatego usługi wycinki drzew jak najbardziej są potrzebne. Maja oni specjalne podnośniki, dzięki którym usuną oni drzewo bez narażania budynków i innych elementów, które znajdują się w pobliżu drzewa przeznaczonego do wycinki.

Leave a Comment