Nowoczesne tarasy z kompozytów

 

Przydomowy taras to coraz popularniejsze rozwiązanie. Do wyboru mamy wiele różnych rozwiązań, takich jak taras drewniany czy też wyłożony płytkami. Drewno z natury jest „cieplejsze”, a upadek na nie mniej bolesny, z kolei płytki łatwiej wyczyścić, jednak gdy zimą robi się ślisko, przejście po takim tarasie to prawdziwe wyzwanie.

Zalety desek kompozytowych

tarasy kompozytoweInnym rozwiązaniem, coraz chętniej i powszechniej wybieranym nie tylko w naszym kraju, są tarasy z desek kompozytowych. Produkuje się je z mączki drzewnej – z różnych gatunków drzew, takich jak choćby bambus – oraz z PCW. Ilość drewna w gotowym produkcie jest różna, w zależności od konkretnego producenta, ale z reguły mieści się w przedziale 30 do 50%. Drewno w tym składzie odpowiada za kolor i fakturę desek, natomiast PCW wpływa na ich trwałość, odporność na wilgoć, wahania temperatur, grzyby i pleśnie. Tarasy z takiego materiału można układać bardzo szybko, ważne jednak, aby podłoże pod nimi było równe, z zachowaniem spadku do odprowadzania wody. Tarasy kompozytowe są bardzo trwałe i wyjątkowo łatwe w utrzymaniu w czystości. Nie wymagają zupełnie żadnych zabiegów konserwacyjnych, aby ciągle dobrze się prezentowały. Przeważnie deski kompozytowe mają dość jednolitą fakturę, jednak producenci dokładają starań aby wyglądem w jak największym stopniu przypominały naturalne drewno, wraz z różnicami w kolorze. Ciekawą opcją, wpływającą korzystnie na wygląd desek, jest ich szczotkowanie. Zwiększa ono też właściwości antypoślizgowe.

Jeśli zależy nam na jak najbardziej bezpiecznym korzystaniu z tarasu, możemy się zdecydować na deski ryflowane. Żłobienia na ich powierzchni dają świetny efekt antypoślizgowy, tak więc taki taras nawet zimą czy po deszczu będzie bezpieczny. Ma to szczególnie duże znaczenie, gdy w domu mieszkają dzieci czy osoby starsze.