Nowoczesne nawierzchnie do siłowni

 

Wyposażenie hali sportowej na wyłączny użytek drużyny zapaśniczej należało do ogromnych wyzwań, mimo iż początkowo wydawało nam się stosunkowo proste. Nasi zawodnicy mieli bowiem bardzo wyśrubowane wymagania, nie tylko do samego sprzętu treningowego, jaki miał być im udostępniony, ale również do sali w jakiej mieli wykonywać ćwiczenia. Podłoga była jednym z tych elementów wykończenia, który był objęty bodaj największymi i najbardziej wymagającymi restrykcjami.

Podłoga do ćwiczeń sportów walki

nawierzchnia sportowaPrzede wszystkim, do sali nie mogliśmy wykorzystać standardowej podłogi do obiektów sportowych, gdyż jej powierzchnia była dość śliska. Wykonywanie ćwiczeń kontaktowych na takiej podłodze było bardzo utrudnione, i mogło skończyć się poważnymi kontuzjami, dlatego zamiast takowej, w sali miała zostać zamontowana  amortyzująca nawierzchnia sportowa do ćwiczeń sportów walki. Owa podłoga posiadała bardzo szorstką powierzchnię, umożliwiającą wykonywanie jakiejkolwiek aktywności bez obawy o przypadkowe poślizgnięcie czy utratę równowagi, zapewniając bardzo dobrą przyczepność nawet w obuwiu nieprzystosowanym do wykonywania aktywności fizycznej. Dobra amortyzacja była jednym z wymagań jakie stawiali zawodnicy, a wybrana przez nas podłoga zbierała wiele pochwał na tym polu. Była ona bowiem wykonana z kilku warstw tworzyw sztucznych o różnej sprężystości, które bardzo dobrze pochłaniały większość siły uderzenia, i pozwalały na ćwiczenia bez użycia niewygodnych mat treningowych. Jednocześnie nawierzchnia nie była na tyle giętka, by zaburzać równowagę ćwiczących, lub w jakikolwiek sposób wpływać na używanie urządzeń treningowych na sali. Z racji dość nowatorskiej konstrukcji, nawierzchnia okazała się łatwiejsza do położenia niż standardowa podłoga, wymagając jedynie przygotowania podłoża do położenia podłogi za pomocą dołączonego kleju o bardzo mocnym spoiwie.

W razie jakichkolwiek uszkodzeń, jednak, sekcję podłogi przeznaczoną do wymiany można było usunąć bardzo łatwo za pomocą rozpuszczalników, dołączonych do podłogi i równie szybko położyć na nowo. Mimo nieco wyższej ceny w porównaniu do standardowych podłóg do obiektów sportowych, nasza nawierzchnia okazała się nie tylko wygodniejsza, ale bardziej trwała, znosząc bez uszkodzeń nawet najbardziej intensywne ćwiczenia.