Legalne zbiorniki paliwowe

Kontenery są bezpiecznym rozwiązaniem, które pozwoli na przechowanie paliw płynnych. Najnowsze przepisy przeciwpożarowe wymuszają na użytkownikach korzystanie z konkretnych pojemników spełniających normy. Są one używane np. w rolnictwie, gdzie korzysta się z wielu maszyn czy urządzeń zasilanych paliwem.

Bezpieczne zbiorniki na paliwo

zbiornik na olej napędowy z atestemW świetle najnowszych przepisów warto pamiętać o tym, że nie wymuszają one na dostawcach paliwa sprawdzenia, czy kontener spełnia normy prawne. Jednak w przypadku wybuchu pożaru to rolnik poniesie odpowiedzialność za niesprawny system dystrybucji. Dlatego warto mieć zbiornik na olej napędowy z atestem. Zwiększa to bezpieczeństwo. Jeśli chodzi o pojemność zbiornika, to według normy na potrzeby własne można przechowywać do 5 tysięcy litrów paliw płynnych klasy III. Warunkiem legalnego przechowywania kontenera na większą ilość paliwa jest także umieszczenie go poza zabudową. Nie może być to garaż. Ustawa reguluje też odległość, jaka musi być zachowana względem budynku mieszkalnego. Wymagany jest dziesięciometrowy dystans od domu lub budynku użyteczności publicznej. Jeśli chodzi o inne obiekty budowlane oraz granice działki, odległość według normy musi wynosić 5 metrów. Zalet tej technologii jest wiele. Oprócz wspomnianego bezpieczeństwa, istotna jest także dwupłaszczyznowość. Uniemożliwia to wydostawanie się z pojemnika zapachu paliwa. Kupno jego większej ilości wiąże się także z możliwością nabycia go po stałej, hurtowej cenie. Gdy pojawia się potrzeba uzupełnienia zapasów w baku ciągnika czy kombajnu, nie ma potrzeby jeżdżenia na stację benzynową, gdy ma się pod ręką własne pojemniki. Modele mobilne mogą być świetnym uzupełnieniem do stacjonarnych. W razie konieczności, można przelać mniejszą ilość paliwa do mniejszego kontenera. Pozwoli to np. na jego bezpieczny transport. Przydaje się to zwłaszcza w okresie zbioru plonów, kiedy awaryjne sytuacje mogą wystąpić w dużej odległości od gospodarstwa. Pokrywa takich pojemników posiada dodatkowy zamek, który uniemożliwi osobom niepowołanym skorzystanie. 

Przechowywanie paliw czy oleju w beczkach lub zwykłych pojemnikach nie jest dobrym pomysłem. Bezpieczny kontener, spełniający międzynarodowe i polskie normy prawne to najlepsze rozwiązanie. Przyda się przy awaryjnych uzupełnieniach baków samochodów ciężarowych czy traktorach.