Jeździectwo konne – czym są bryczesy?

Do wręcz obowiązkowego wyposażenia niezbędnego do jazdy konno należy nie tylko siodło, ogłowie czy kask – ważne są również spodnie. Te w jeździectwie nazywane są bryczesami. To nic innego jak odpowiednio przylegające, nieobcierające skóry jeźdźca spodnie, które wykorzystywane są w jeździectwie zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn.

Czym charakteryzują się bryczesy?

bryczesy męskie pełny lejWielu jeźdźców rozpoczyna naukę jazdy, ubierając się w dresy, luźniejsze spodnie, a czasem nawet jeansy. Podczas krótszych, mniej wymagających przejażdżek taki ubiór może się sprawdzić. Z czasem jednak jeździec odczuje dyskomfort wynikający z ocierających go spodni, co może prowadzić do pojawienia się odparzeń, a w konsekwencji braku chęci do dalszej jazdy. Jest tak dlatego, że klasyczne spodnie posiadają szwy od wewnątrz – podczas jazdy w siodle, szew będzie ocierał o nogę, a sam materiał może krępować ruchy jeźdźca. Właśnie dlatego powstały bryczesy. Pozbawione są one szwów od wewnątrz, a dodatkowo zapewniają maksymalny komfort jazdy – poprzez właściwe przyleganie do ciała jeźdźca, niezwijanie i nierolowanie się materiału, a także brak problemu z nałożeniem jeździeckich butów. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów tego typu ubioru, zarówno dla Pań, jak i Panów. Bryczesy męskie pełny lej lub bryczesy damskie o podobnym kroju zalecane są w szczególności osobom początkującym, gdyż maksymalnie niwelują powstające otarcia i inne obrażenia.

W przypadku bryczesów nie ma odgórnie ustalonej kolorystyki. Można je znaleźć w wielu kolorach, o ciekawych wzorach i w różnych rozmiarach. Przed zakupem powinno się przymierzyć, czy ubiór nie jest zbyt długi lub za krótki, a dodatkowo, czy materiał w żaden sposób nie obciera. Raz zakupione bryczesy zazwyczaj wystarczają na bardzo długi czas.