Jakościowo dobre nawozy azotowe

Wbrew pozorom prawidłowy rozwój i hodowla roślin nie zależy tylko i wyłącznie od czynników atmosferycznych, dostępności wody, dobrej gleby czy nasłonecznienia. Co prawda są to niezbędne i podstawowe stymulatory dla rozwoju roślin, ale dla polepszenia ich walorów estetycznych i jakościowych ważne jest także ich odpowiednie nawożenie.

Nawozy azotowe drogą do obfitych plonów

dobre nawozy azotoweNawóz to środek, który ma ułatwiać hodowlę roślin, wspomagać ich wzrost, chronić przed szkodnikami oraz zwiększyć wysokość i jakość plonów. To substancje pokarmowe uzupełniające glebę o właściwości fizyczne, chemiczne i biologiczne, które z kolei mają zbawienny wpływ na rośliny. Najbardziej rozpowszechnionymi preparatami tego typu są nawozy mineralne, często mówi się też o nich, jako nawozach sztucznych. Połączone w odpowiednich proporcjach, ich podstawowymi składnikami są czyste pierwiastki, począwszy od azotu, fosforu, po potas i wapń, aż do magnezu. Rolnicy chwalą sobie dobre nawozy azotowe, to one w ostatnich latach stały się prawdziwymi pionierami w walce z trudnymi i nieprzewidywalnymi warunkami atmosferycznymi. Jak sama nazwa wskazuje ich głównym składnikiem jest azot, to on ma swój współudział w niezbędnej dla roślin syntezy białek. Wspomaga on tym samym nie tylko aktywny wzrost masy plonów, ale również szybszy przyrost gałęzi roślin, a także ich liści. Choć dedykowany jest stricte sektorowi rolnemu, nie przeszkadza to w używaniu nawozów azotowych przez osoby, które oszczędzając na czasie chcą w jak najkrótszym czasie wypełnić swoją, ogrodową przestrzeń. Preparaty zawierające tylko azot należą do grupy nawozów jednoskładnikowych, te zawierające dwa lub więcej składników odżywczych noszą nazwę wieloskładnikowych. Istnieją jeszcze te, które przeznaczone są tylko dla konkretnego typu roślin, są to nawozy specjalistyczne. Azot to pierwiastek, który z łatwością ulega wymywaniu przez wodę, w związku z tym, substancje mające go w swoim składzie nie powinny być używane podczas opadów deszczów lub gdy gleba pokryta jest śniegiem. Należy unikać także stosowania nawozów azotowych w okresie kalendarzowej zimy, za to warto zacząć stosować w czasie kiedy rośliny będą go potrzebować, przełom lutego i marca to odpowiednia pora, aby podarować im zastrzyk energii i nieco wspomóc ich wzrost. Należy jednak robić to rozważnie i odpowiednio dobierać stosowane preparaty, a ich dawki dobrze jest podzielić i aplikować roślinom w regularnych odstępach czasu. Jest to bardzo ważne, gdyż nadmiar azotu może z efektem odwrotnym zadziałać na rośliny i choć staną się one wybujałe, będą bardziej podatne na chłodne temperatury i atakujące je szkodniki.

Każda ingerencja w rośliny, a później ich plony powinna być rozważna i dobrze zaplanowana. Zarówno nawozy azotowe, jak i potasowe, a także magnezowe mają za zadanie pomagać, w żadnym wypadku szkodzić. Traktujmy z szacunkiem i rozwagą glebę, rośliny, a one odpłacą się obfitymi plonami, zarówno pod względem jakościowym i ilościowym.