drewniana kuchnia

Jakie blaty wybrać do swojej kuchni?

Przeprowadzając remont w kuchni musimy zadbać o odpowiedni dobór poszczególnych elementów, które powinny stanowić jednolitą estetyczną całość. Przede wszystkim podstawowym elementem w każdej kuchni są meble. To właśnie one nadają jej indywidualnego charakteru, dzięki któremu będzie się ona wyróżniała spośród innych. Mając na myśli meble kuchenne najważniejszym ich elementem są blaty. Dzięki nim możemy codziennie przygotowywać posiłki a także umieszczać na nich różne urządzenia kuchenne takie jak ekspresy do kawy, tostery czy roboty kuchenne. Wybór właściwego blatu nie jest rzeczą prostą. Przede wszystkim powinien on stanowić spójną całość z resztą mebli i być trwały oraz funkcjonalny. Jakie zatem blaty wybrać do swojej kuchni?

Ciepłe wrażenie czyli blaty z drewna

drewniana kuchniaJeżeli zależy nam aby w naszej kuchni uzyskać efekt ciepła, dobrym rozwiązaniem okażą się blaty kuchenne drewniane. Pasują one do różnych stylów kuchni takich jak:

  • klasycznych,
  • rustykalnych,
  • włoskich.

Dodatkowym ich atutem jest fakt, iż są one łatwe w obróbce i renowacji, dzięki czemu możemy dowolnie je przycinać oraz zmieniać ich kolor. Takie blaty są wykonane z różnego typu drewna co sprawia, iż sami możemy wybrać, taki który najlepiej spełni nasze oczekiwania. Minusem tego rozwiązania jest to, że są one bardzo podatne na plamienie i zarysowania oraz źle znoszą wysokie temperatury a także pod wpływem promieni słonecznych z czasem ciemnieją. Jeśli szukamy osoby która wykona dla nas taki blat, najlepszym rozwiązaniem okażę się stolarz. Zajmie on się wymierzeniem wielkości zamawianego blatu oraz szybką realizacją naszego zamówienia. Dzięki takiemu rozwiązaniu będziemy mieć pewność, że drewniany blat będzie stanowił idealną całość z resztą mebli.

Trwałość na lata – blaty z kamienia

blaty z kamieniaJeśli zależy nam na aby blat znajdujący się w naszej kuchni charakteryzował się niezwykłą trwałością i służył nam na długie lata, dobrym rozwiązaniem okażą się blaty kamienne. Według artykułu na popularnym portalu muratordom.pl na rynku istnieje wiele firm oferujących szeroki wybór takich blatów, wykonanych z różnego typu kamieni. Sprawia to, że możemy sami wybrać odpowiedni ich rodzaj dzięki czemu będziemy mieć pewność dokładnego ich dopasowania do reszty wystroju kuchni. Do kuchni najlepiej sprawdzą się blaty wykonane z granitu czy bazaltu, główną tego przyczyną jest fakt, że są one odporne na zaplamienia czy nasiąkanie wodą. Dodatkowym atutem jest to, że blaty z kamienia są wytrzymałe na wysokie temperatury. Jeśli zaś chodzi o utrzymanie czystości takiego blatu, najlepszym ku temu rozwiązaniem okaże się woda. W przypadku silniejszych zabrudzeń zaleca się użycie łagodnego detergentu, dopasowanego do rodzaju kamienia z którego wykonany jest blat. Dzięki takiemu rozwiązaniu będziemy mogli cieszyć się oryginalną i estetyczną kuchnią, której powierzchnia blatu posłuży nam na długie lata.

Nowoczesne połączenia czyli blaty z corianu

blaty z corianuW przypadku gdy zależy nam aby blat w naszej kuchni był nowoczesny i stał się jedną z jej ozdób, dobrym rozwiązaniem okażą się blaty corian. Są one wykonane z kompozytu o nazwie corian, będącego połączeniem żywicy akrylowej oraz naturalnych minerałów co sprawia, że taki blat jest bardzo wytrzymały. Główną zaletą tego rozwiązania jest możliwość wykonywania niewidocznych połączeń, tworzących przeróżne kształty. Poza tym takie blaty kuchenne charakteryzują się odpornością na wysokie temperatury, są łatwe w utrzymaniu czystości a także nie sprzyjają rozwojowi baterii i grzybów. Dodatkową ich zaletą jest możliwość wyboru szerokiej gamy dostępnych na rynku kolorów.

Zaawansowane technologie – blaty ze spieków kwarcowych

Blaty laminamJeśli chcemy aby wnętrze naszej kuchni było urządzone według najnowszych trendów dekoracyjnych, najlepszym rozwiązaniem okażą się blaty laminam. Są to blaty powstające z spieków kwarcowych, będących mieszaniną kwarcu, iłów łupkowych, skał granitowych oraz pigmentów ceramicznych. Ich podstawowym plusem jest szeroki wybór wzorów, mogących imitować różne materiały takie jak kamień czy drewno. Blaty laminam są także odporne na rozpuszczalniki i detergenty, co sprawia że są łatwe w utrzymaniu czystości i nie stanowią podłoża dla rozwoju bakterii czy grzybów.

Podsumowując

Wybór odpowiedniego blatu do kuchni nie jest rzeczą łatwą. Przede wszystkim powinien być on dopasowany do stylu w jakim urządzamy kuchnie a także do mebli, po to aby tworzył jednakową całość z resztą elementów wykończeniowych. Warto jednak pamiętać o ich dokładnej pielęgnacji, gdyż to właśnie od tego zależy w jakich warunkach będziemy przygotowywać posiłki dla naszej rodziny.

1 thought on “Jakie blaty wybrać do swojej kuchni?”

  1. Mi najbardziej podobają się surowe blaty z kamienia. Wyglądają pięknie, a do tego są wytrzymałe i ciężko je uszkodzić, a wiadomo, że w kuchni jest to bardzo ważne. Poza tym dla mnie również ważne jest to, aby można było takie blaty dobrze czyścić.

Leave a Comment