Jaką stal do produkcji maszyn wybrać?

Jeżeli jesteśmy producentem maszyn, na pewno najważniejszym problemem, który zaprząta nam głowę jest to, jaką stal wybrać do ich produkcji. Na rynku występuje bowiem wiele różnych rodzajów tego związku, z których każdy nadaj się do innych zastosowań i zazwyczaj nie każdy sprawdzi w produkcji tych samych elementów. W dzisiejszym wpisie wyjaśnię, który stal będzie najbardziej odpowiedni do produkcji maszyn.

Jaką stal do produkcji maszyn wybrać?

skrawalna stal 20hgJak wspomniano wcześniej, na rynku wyodrębnionych jest w tej chwili kilkadziesiąt różnych rodzajów stali, podzielonych do odpowiednie grupy i podgrupy. Każdy z tych rodzajów, dzięki różnym właściwościom, sprawdzi się w różnych zastosowaniach. Oczywiście, stal wykorzystuje się głównie do produkcji, ale każda wytworzona część mechaniczna c, maszyna czy narzędzie codziennego użytku musi sobie radzić z innymi szkodliwymi czynnikami. Stal wykorzystywana do produkcji kotłów musi być odporna na działanie szkodliwych substancji chemicznych i wysokich temperatur, stal wykorzystywana do produkcji torów kolejowych – na silne tarcie, zmiany temperatur i odkształcanie, a stal wykorzystywana do produkcji maszyn – na odkształcanie. W ostatnim zastosowaniu najlepiej sprawdzi się skrawalna stal 20hg. Stal ta może być używana do pracy do pracy w zimnej obróbce, jak do produkcji poprzez wylewania do form, cechując się przy tym odpornością na ścieranie przy ciągłym poddawaniu temu ostatniemu czynnikowi, dzięki czemu właśnie najczęściej wybiera się ją do produkcji maszyn. Związek ten charakteryzuje również bardzo dobra skrawalność, wygniatalność oraz wtłaczalność, przez co rozumie się technikę produkcji wytwarzanych z jej pomocą materiałów. Dobra podatność na polerowanie również sprawia, że jest najlepszym wyborem do produkcji maszyn, co potwierdza dodatkowo wytrzymałość na rozciąganie wytwarzanych z jej pomocą części.

Stal tą, oprócz wykorzystywania do ogólnej produkcji maszyn, wykorzystuje się głównie do produkcji słupów, kół zębatych, korbowodów, przekładni stożkowych, wałków rozrządu oraz przegubów kardanowksich. Obecnie na rynku występuje wielu producentów tego rodzaju stali, ze względu na rozwijający się przemysł motoryzacyjny, narzędziowy i maszyno-twórczy w naszym kraju, jak i za jego granicami.