sauna do domu

Jaką saunę wybrać do domu?

Sauna w domu była jaszcze kilka lat temu nie do pomyślenia, obecnie rozwiązanie to cieszy się coraz większą popularnością. Domowa sauna to nie tylko możliwość zrelaksowania się po ciężkim dniu, ale także korzystanie z niej wpływa pozytywnie na urodę i zdrowie? Co jednak o saunach należy wiedzieć i na jaki ich rodzaj najlepiej się zdecydować? Odpowiedzi na te pytania postaramy się udzielić w poniższym artykule. 

Domowa sauna – ogólne informacje

sauna do domuNa portalu www.polskietowarzystwosaunowe.pl można przeczytać, że pobyt w saunie ma pozytywny wpływ na zdrowie i urodę człowieka. Sesja w saunie pomaga oczyszczać skórę, wspomaga odporność organizmu, a także wspiera leczenie niektórych schorzeń, przy czym jeśli chodzi o właściwości lecznicze to ich działanie zależne jest bezpośrednio od typu samej sauny. Wyróżnić można takie sauny jak:

  • sauna fińska,
  • sauna parowa,
  • sauna sucha na podczerwień.

Sauny te mają różny zakres temperatur w jakich działają, a także i różny poziom wilgotności powietrza, co przekłada się na ich odmienne działanie na organizm człowieka. Co zatem warto wiedzieć o tych saunach, by prawidłowo dokonać wyboru domowej sauny?

Sauna fińska – charakterystyka

sauna fińskaSauny tego rodzaju charakteryzuje przede wszystkim bardzo wysoka temperatura, która panuje w ich wnętrzu, która oscyluje pomiędzy 80-100 stopniami, a przy tym poziom wilgotności zazwyczaj wynosi zaledwie 10%. Takie warunki sprzyjają oczyszczaniu organizmu z toksyn oraz działają odprężająco. Należy jednak pamiętać, że wiele osób może mieć problem z wytrzymaniem w takich warunkach. Seans w takiej saunie może trwać od 10-12 minut w zależności od temperatury i powinien odbywać się raz w tygodniu. Po zakończeniu seansu w saunie fińskiej konieczne jest zażycie schładzającego ciało prysznica, którego długość powinna być dostosowana do czasu spędzonego w saunie. Sauna fińska jest bardzo wygodna w użyciu stąd też się bierze jej duża popularność, jest ona jednak zalecana przede wszystkim osobom, które już z saun korzystały, ponieważ początkujące osoby mogą mieć problem z dostosowaniem się do panującej w niej warunków. Minusem tego rozwiązania także jest stosunkowo wysoki koszt zakupu i budowy sauny oraz koszty jej eksploatacji.

Sauna parowa – charakterystyka

Sauna parowaSauna parowa w wielu wypadkach może okazać się zdecydowanie bardziej przystępnym rozwiązaniem niż sauna fińska – wynika to głównie z tego, że temperatura panująca w jej wnętrzu jest zdecydowanie niższa i sięga ona 50-80 stopni Celsjusza, a wilgotność utrzymuje się na poziomie około 40%. Dodatkowo zaletą tego typu saun jest fakt, że w ich przypadku możliwe jest korzystanie z olejków aromaterapeutycznych. Poleca się zwykle takie zapachy do sauny jak: olejek eukaliptusowy, cedrowy, sosnowy oraz olejki cytrusowe. Zastosowanie olejków eterycznych w trakcie seansu w saunie pozwala dodatkowo na skorzystanie z zalet aromaterapii. Duża wilgotność sprawia, że olejki wchłaniają się także i przez skórę, dzięki czemu mają lepsze działanie relaksacyjne. Sauna parowa zalecana jest osobom, kóre z relaksu w saunie dopiero chcą zacząć korzystać, choć należy pamiętać o tym, że w każdym przypadku pojawiają się pewne przeciwwskazania, dlatego jeśli cierpimy na jakieś choroby warto przed wyborem sauny należy skonsultować się z lekarzem.

Sauna na podczerwień – alternatywa dla tradycyjnych rozwiązań

Sauna na podczerwieńCoraz większa popularnością cieszą się także sauny infrared, czyli inaczej mówiąc sauny na podczerwień. Tego typu sauny są dobrą alternatywą dla osób, które z rożnych powodów zdrowotnych nie powinny czy też nie mogą korzystać z konwencjonalnych rozwiązań. Sauna sucha na podczerwień działa na zupełnie innej zasadzie, dzięki czemu łatwiej w niej wytrzymać oraz seans moze być zdecydowanie dłuższy. W tym wypadku wykorzystane jest promieniowanie podczerwone, które wnika bezpośrednio w głąb skóry, ogrzewają tym samym ją, jak i ograny wewnętrzne, co sprzyja oczyszczaniu organizmu z toksyn i regeneracji tkanek. Fakt, że ciało jest ogrzewane bezpośrednio przez promieniowanie, a nie warunki panujące w samej saunie wzmaga potliwość organizmu co także sprzyja redukcji cellulitu i tkanki tłuszczowej, przy czym należy zaznaczyć, że sama sauna nie odchudza, a jedynie wspomaga ten proces. Zaletą tego rozwiązanie jest fakt, że domowe sauny infrared są zdecydowanie tańsze niż tradycyjne rozwiązania jak i niższe są koszty ich eksploatacji. Należy jednak pamiętać, że także w tym przypadku są pewne przeciwwskazania, które mogą uniemożliwić korzystanie nam z tego rozwiania, jak i fakt, że warunki panujące w tego rodzaju saunie bardzo różnią się od tych konwencjonalnych, a to nie każdemu może odpowiadać.

Krótko podsumowując

Wszystkie rodzaje saun mają w zasadzie zarówno swoje wady jak i zalety, a co za tym idzie wybór sauny zawsze powinien być podyktowany indywidualnymi potrzebami. Jeśli mamy wątpliwości co do wyboru, warto zasięgnąć opinii lekarza. 

1 thought on “Jaką saunę wybrać do domu?”

  1. Zawsze marzyłam o saunie w domu. Niestety w moim małym mieszkaniu nie mam na nią miejsca. 🙁

Leave a Comment