sklep internetowy

Jak założyć internetowy sklep żeglarski?

Żeglarstwo z każdym rokiem staje się coraz popularniejszym sportem i hobby, jednocześnie w Polsce nie ma zbyt wielu profesjonalnych sklepów zajmujących się sprzedażą akcesoriów jachtowych. W związku z czym założenie tego typu sklepu w formie internetowej, może być całkiem dobrym pomysłem na własny biznes. Co zatem o zakładaniu takich sklepów należy wiedzieć, i na co przy tworzeniu jego asortymentu warto zwrócić szczególną uwagę? Odpowiedzi na te pytania postaramy się udzielić w tym artykule.

Założenie internetowego sklepu żeglarskiego – podstawowe informacje

sklep internetowyWedług artykułu na poradnikprzedsiebiorcy.pl na początek kwarto powiedzieć, że przy zakładaniu internetowego sklepu nie ma konieczności zgłaszania działalności, staje się to obowiązkowe dopiero w chwili, gdy rozpoczniemy sprzedaż. Dzięki czemu rzeczy, o które należy zadbać przy zakładaniu takiego sklepu na początku jest nieco mniej. Tym od czego musimy zacząć jest znalezienie konta www lub też wynajęcie serwera. Można to zrobić poprzez wynajęcie konta od firmy hostingującej lub też wybrać serwer dedykowany. Pierwsza opcja jest tańsza, jednocześnie jednak należy się liczyć z tym, że wiąże się to z takimi ograniczeniami jak określona liczba miejsca na dysku czy limitowany transfer. Druga opcja jest droższa, jednocześnie pozbawiona tych ograniczeń. W związku z czym rozwiązanie musi być dobrane pod względem potrzeb i wielkości planowanego sklepu, tak by jego strony internetowe odpowiadały jego specyfice i potrzebom klientów. Posiadając już konto czy też serwer można zająć się bezpośrednio już projektowaniem stron.

Sklep żeglarski – jak stworzyć internetowy sklep

Sklep żeglarski Zakładając sklep internetowy najważniejszy staje się wybór odpowiedniej platformy. To na jaką platformę się zdecydujemy będzie miało wpływ na to na ile funkcjonalny, czytelny i intuicyjny w obsłudze będzie nasz internetowy sklep żeglarski. Ważne jest także jednak i to by platforma dobrze prezentowała się pod względem graficznym, bo to własnie możliwość stworzenia dobrej oprawy graficznej i ciekawego szablonu, jest tym co w dużej mierze przekłada się na to czy sklep zbudowany na jej podstawie przypadnie do gustu klientów.  W związku z czym projektowanie stron sklepów internetowych  powinno być wykonywane przez profesjonalne firmy z ugruntowaną na rynku pozycją i dużym doświadczaniem. W innym wypadku mogą nie być one w pełni funkcjonalne i tym samym nie zbyt zachęcające dla klientów. Niemniej warto zaznaczyć, że budowa takiego profesjonalnego sklepu jest dość kosztowna i że jest to wydatek rzędu nastu tysięcy w wzwyż. Niemniej taka inwestycja, jeśli oferta sklepu będzie dobrze przemyślana, a strona wykonana prawidłowo powinna szybko się zwrócić.

Systemy e-commerce a ERP e-commerce

Systemy e-commerceSystemy e-commerce to systemy umożliwiające prowadzenie sklepu internetowego u jego obsługę, czyli jest to podstawowe rozwiązanie przy zakładaniu sklepu internetowego. Należy jednak powiedzieć czym w takim razie są systemy ERP e-commerce, które w przypadku sklepów internetowych nie są już tak powszechnym rozwiązaniem. W zasadzie są to systemy, które umożliwiają zarządzanie zasobami oraz procesami, które mają miejsce w firmie. W ramę tych opcji wchodzi tutaj obsługa takich modułów jak:

 • śledzenie realizacji dostaw,
 • planowanie produkcji,
 • finanse,
 • księgowość,
 • zarządzanie zasobami ludzkimi
 • zarządzanie kontaktami z klientami,
 • zaopatrzenie,
 • magazynowanie.

Opcje te częściowo, choć nie w pełni pokrywają się z tym co oferują nam typowe oprogramowanie dla sklepów internetowych. Kiedy zatem warto w nie inwestować? Przede wszystkim w sytuacji gdy planowany sklep ma być znaczących rozmiarów, a wówczas obsługa dodatkowych modułów ułatwi nam kierowanie nim. Jest to także dobre rozwiązanie, gdy w grę wchodzi także zaopatrywanie innych sklepów i przedsiębiorstw, czyli obsługiwany musi być także system b2b, a nie jak w przypadku większości sklepów system b2c. Wynika to z tego, że w takim wypadku konieczna jest obsługa dodatkowych funkcjonalności. Niemniej warto także mieć świadomość, że choć system ERP jest praktycznym narzędziem to w przypadku części sklepów inwestycja w niego może być nieopłacalna. Dlatego należy dobrze przemyśleć potrzeby swojego sklepu nim zdecydujemy się na konkretne rozwiązania.

Sklep żeglarski – oferta

Sklep żeglarskiTworząc internetowy sklep żeglarski należy także wziąć pod uwagę to by odpowiednio przygotować ofertę. Co zatem powinno znaleźć się w asortymencie sklepu żeglarskiego? Na podstawie magazynwiatr.pl można by tu wskazać na takie rozwiązanie jak:

 • osprzęt jachtowy,
 • akcesoria motorowodne,
 • akcesoria cumownicze
 • akcesoria ratownicze,
 • akcesoria wodno-sanitarne,
 • oświetlenie jachtowe,
 • odzież żeglarska.

Powyżej wskazaliśmy jedynie ogólne kategorie produktów umożliwiające wyposażenie jachtów, jakie powinny znaleźć się w sklepie. Ich poszczególny rodzaj i marka to już kwestia indywidualna. Należy tutaj wziąć pod uwagę to do jakich klientów będzie skierowana oferta i na tej podstawie dobierać poszczególne rozwiązania.

Podsumowując

Założenie internetowego sklepu żeglarskiego nie jest szczególnie trudne. Niemniej należy pamiętać o tym, że jak w przypadku każdego biznesu tak i tu występuje pewne ryzyko, dlatego należy dobrze przemyśleć to jak ma wyglądać taki sklep oraz odpowiednio dobrać oferowany przez niego asortyment. 

Leave a Comment