posadzki przemysłowe

Jak wykonuje się posadzki przemysłowe?

Kwestia posadzek betonowych przy budowie obiektów przemysłowych wydaje się być kwestią dość prostą i oczywistą. W praktyce może się jednak okazać, że jest to temat dość skomplikowany, a nie prawidłowe wykonanie posadzki przemysłowej może sprawić inwestorowi wiele problemów. Co zatem warto wiedzieć o samych posadzkach betonowych i jakich zasad należy się trzymać przy ich wykonywaniu? Odpowiedzi na te pytania postaramy się udzielić w tym artykule. 

Posadzki przemysłowe – krótki opis

posadzki przemysłowePosadzki przemysłowe stosuje się przede wszystkim w różnego rodzaju obiektach przemysłowych, do których można zaliczyć takie obiekty jak:

  • hale magazynowe i produkcyjne,
  • parkingi wielopoziomowe,
  • garaże podziemne,
  • obiekty użytku publicznego.

Posadzki przemysłowe z racji swojego przeznaczenia muszą wyróżniać się dużą wytrzymałością i zdolnością do przenoszenia dużych obciążeń oraz odpornością na działanie rożnego rodzaju czynników szkodliwych w tym czynników chemicznych. W związku z czym do ich budowy stosuje się beton towarowy odpowiedniej klasy lub żywice. Należy jednak zaznaczyć, że posadzki betonowe obecnie są zdecydowanie popularniejsze, co wynika z tego, że są one tańsze w wykonaniu.

Posadzki betonowe – charakterystyka

hale przemysłowePosadzki betonowe wykorzystuje się jako posadzki przemysłowe z racji tego, że beton jest materiałem stosunkowo trwałym i dobrze znoszącym działanie czynników szkodliwych oraz obciążeń. Przy czym przy jej wykonywaniu należy uwzględnić fakt, że będzie ona narażona również na wcieranie czy przenikanie różnego rodzaju płynów. Fakt ten jest o tyle istotny, że uwzględnienie tych czynników determinuje wybór odpowiedniego betonu wykorzystanego do wykonania posadzki. W pierwszej kolejności należy określić to czy beton będzie kładziony na zbrojeniu czy też ma być to beton zawierający w sobie rozproszone zbrojenie. Należy zaznaczyć, że wykonaniu posadzki z betonu zbrojonego jest zwykle szybsze. Dodatkowo taki beton cechuje się niższym poziomem kurczliwości, co zwiększa jego żywotność. Należy jednak zwrócić uwagę na rodzaj zbrojenia jakie zawiera w sobie beton. Może ono być z włókien stalowych lub polimerowych, co istotne polimer sprawdza się w warunkach przemysłowych lepiej gdyż nie powoduje on korozji co zdarza się szczególnie często w takich obiektach jak parkingi czy garaże, gdzie posadzka ma kontakt nie tylko z wilgocią ale także i substancjami odladzającymi. Niemniej same materiały budowlane to jeszcze nie wszystko co wpływa na jakość i trwałość posadzki przemysłowej. Istotną kwestią jest także sposób jej wykonania.

Posadzki pływające – najpopularniejszy sposób wykonywania posadzek przemysłowych

Posadzki pływająceWedług informacji zawartych na portalu budowlanym www.ekspertbudowlany.pl posadzki pływające obecnie są najczęściej wykorzystywanym sposobem wykonywania posadzek przemysłowych. Zasadniczo są one wielowarstwowym układem konstrukcyjnym. Składa się on z trzech poziomów – podłoża gruntowego, warstwy poślizgowej, która wykonuje się z folii polietylenowej oraz płyty konstrukcyjnej. Taki sposób wykonania posadzki przemysłowej umożliwia jej prace – poruszanie się wywołane różnego rodzaju czynnikami mechanicznymi, temperaturowymi czy atmosferycznymi. Dzięki temu posadzka lepiej znosi działanie tych czynników i tym samym nie niszczy się tak szybko. Prawidłowe wykonanie wszystkich warstw tego typu posadzki jest niezwykle istotne, niemniej zwykle najmniej wagi zakład budowlany przywiązuje zwykle do podłoża gruntowego, podczas gdy to w dużej mierze ono gwarantuje wytrzymałość i nośność całej posadzki. Jak zatem powinno wyglądać prawidłowe wykonanie?

Podłoże gruntowe – jak wykonać

posadzki przemysłowePodłoże gruntowe w ogólnym rozumieniu wykonuje się z piasku, który to się odpowiednio zagęszcza, przy czym należy zaznaczyć, że wykonuje się podbudowę dolną i górną. Dolną z zasady wykonuje się z piaski lub tłucznia, górna natomiast z piasku, tłucznia lub cienkiego betonu. Co ważne górna warstwa powinna być równa, bez jakichkolwiek widocznych ostrych krawędzi. Co istotne firmy budowlane świadczące usługi budowlane zobowiązane są do przeprowadzania badań nośności podłoża gruntowego. Jest o tyle istotne, że zbyt mała nośność, wymusi na wykonawcy położenie grubszego i ciężej zbrojonej płyty konstrukcyjnej, większa nośność pozwala znowuż na zmniejszenie jej grubości. Na odpowiedni przygotowane podłoże gruntowe kładzie się folie polietylenową, która jednocześnie stanowi izolacje przeciwwodną, a następnie płytę konstrukcyjną.

Podsumowanie

Choć posadzki przemysłowe są bardzo powszechnie wykorzystywane, to jednak należy zdawać sobie sprawę z tego, że ich prawidłowe wykonanie nie jest wcale takie łatwe. Dodatkowo to od sposobu ich wykonania zależy ich trwałość, o czym warto pamiętać.

1 thought on “Jak wykonuje się posadzki przemysłowe?”

  1. Witam, w tej kwestii najlepiej jest zatrudnić firmę, która zna się na rzeczy i wie jak dobrze wykonać taka posadzkę, tak aby później nie powstawały żadne „wyrwy” i dziury, a także pęknięcia. Bo wiadomo, że w przypadku posadzek przemysłowych jest to częstym utrapieniem.

Leave a Comment