Jak uszyć portfel z taśmą suwakową?

Własnoręcznie uszyty portfel to wyjątkowe, niepowtarzalne akcesorium – możesz mieć pewność, że poza tobą, nikt nie będzie takiego miał. Jest on w pełni spersonalizowany, możesz zrobić w nim tyle przegródek i kieszonek, ile tylko chcesz. Ręcznie wykonany portfel to także świetny pomysł na prezent dla bliskiej osoby.

Taśma suwakowa w portfelu – czyli bezpieczna gotówka

taśma suwakowa z kordlemPodstawą do uszycia własnego portfela jest plan. Jak ma wyglądać, ile ma kieszeni i przegródek? Warto zacząć od kartki papieru i szkicu. Kolejnym krokiem będzie wybór odpowiedniego materiału. Weź pod uwagę materiały wodoodporne – w portfelu znajdują się zazwyczaj nie tylko pieniądze, ale także inne wartościowe przedmioty, takie jak karty lojalnościowe, bilety miesięczne lub fotografie rodzinne. W przypadku ulewy, upuszczenia do kałuży lub rozlania się czegoś w torebce, mogą one ulec uszkodzeniu. Jeżeli zdecydujesz się na materiał wodoodporny, to właśnie on będzie bazą całej robótki. Wytnij go w pożądany kształt – może to być klasyczny prostokąt lub kwadrat. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby zrobić portfel w kształcie koła, serca lub diamentu. Ogranicza cię tylko i wyłącznie twoja wyobraźnia! Gdy masz już bazę, pora zabrać się za wycinanie kieszonek. One również mogą zostać wykonane z materiału wodoodpornego, chociaż portfel może być wtedy dość sztywny. Możesz sięgnąć po inne wytrzymałe materiały, które są bardziej elastyczne – np. wigofil lub mikrofibrę. Wytnij kieszonki dowolnej wielkości, a następnie doszyj ściegiem prostym do wodoodpornej bazy. Pora na kieszonkę na banknoty. Warto zabezpieczyć ją zamkiem – chociaż znacznie wygodniej jest sięgnąć po gotówkę bez potrzeby rozpinania portfela, możesz być wtedy spokojniejszy o swoje pieniądze. Sprawdzi się tutaj taśma suwakowa z kordlem, którą bardzo łatwo wszyć do robótki. W przeciwieństwie do zamków błyskawicznych, nie wymaga pozostawiania specjalnego fragmentu materiału, do którego można doszyć zapięcie. Wystarczy umieścić taśmę suwakową w robótce w taki sposób, aby jej materiałowa część była ukryta wewnątrz. Wystarczy jeszcze tylko kilka porządkowych szwów i ewentualne doszycie jakiejś ozdoby. Możesz ozdobnym markerem do tkanin narysować coś na kawałku materiału, a potem doszyć na sam przód.

Własnoręcznie uszyty portfel to możliwość pełnej personalizacji. Jeżeli nie możesz nigdzie znaleźć takiego, który spełnia twoje oczekiwania, zawsze możesz wykonać go samodzielnie – w dowolnych kolorach i z tyloma przegródkami, ile tylko potrzebujesz. Jeżeli wręczasz komuś taki portfel, koniecznie umieść foliową kieszonkę ze swoim zdjęciem!