Jak naprawić pompę wody?

Każdy właściciel samochodu z pewnością wie co to jest pompa wodna i do czego służy. Wielu z kierowców na pewno spotkało się także z jej awarią. Niestety, nawet drobna usterka tej części, może prowadzić do poważniejszych problemów z samochodem. Sprawność pompy wodnej jest kluczowa do prawidłowego działania auta.

Co to pompa wodna i dlaczego się psuje?

naprawa pomp wodnychSilnik to niewątpliwie najważniejsza część całego samochodu. Bez niego nie mógłby przecież się poruszać. Dlatego tak ważnym jest, aby utrzymywać silnik w możliwie jak najlepszym stanie. Kluczową częścią, która jest potrzebna do prawidłowego działania silnika, jest pompa wodna. Jest ona elementem odpowiedzialnym za chłodzenie silnika poprzez pompowanie płynu chłodniczego. Przepływając wokół elementów silnika, odbiera ciepło i tym samym chłodzi go. Następnie ogrzany płyn trafia za pomocą pompy do chłodnicy, która ochładza go ponownie. Dlatego sprawność pompy wodnej jest tak istotna, aby nasz silnik nie przegrzewał się, a w ostateczności nie zepsuł. Jej awarię można zauważyć patrząc na temperaturę silnika i płynu chłodniczego. Jeśli jest zbyt wysoka i towarzyszy temu dziwny hałas, może to wskazywać na uszkodzoną pompę. Również należy obserwować, czy płyn chłodniczy nie wycieka. Pompa może zepsuć się na przykład przez używanie złego płynu chłodniczego lub nieregularną jego wymianę. Wtedy po jakimś czasie naprawa pomp wodnych będzie konieczna. Nie jest ona trudna, dlatego możemy spróbować zregenerować ją samodzielnie korzystając z poradników.

Pompa wodna to element niezwykle istotny do prawidłowego działania układu chłodniczego, ale też silnika. Jazda z zepsutą pompą może doprowadzić do uszkodzenia silnika, którego naprawa jest dosyć kosztowna. Dlatego lepiej jest naprawić lub wymienić niedziałającą pompę wodną, której regeneracja jest prosta i tania. Możemy wykonać to samodzielnie.