Jak nadaje sie kształt produktom metalowym?

Metal jest bardzo wytrzymałym materiałem. Jego obróbka wymaga specjalistycznych maszyn, które przy wykorzystaniu dużej wagi oraz wysokiej temperatury kształtują poszczególne powierzchnie. Zastosowanie surowca je widoczne w każdej dziedzinie, od materiałów budowlanych po lekki specjalistyczny sprzęt medyczny.

Jak wygląda proces obróbki blachy?

cięcie blach cnc w PoznaniuW wielu przypadkach początek produkcji zaczyna się, w hucie matali gdzie przy użyciu maszyn do ciekłego rozgrzanego metalu, dodaje się składniki zwiększające jego parametry. Następnie wlewa się go do formy, gdzie uzyska swój pierwszy kształt. W dalszym procesie metal, jest obrabiany pod prasą hydrauliczną. Przez jego zgniatanie, staje się on dużo wytrzymalszy na wewnętrzne uszkodzenia i tym samy pozbywa się drobnych nieregularności. W dalszym procesie huta sprzedaje swoje wyroby firmom zewnętrznym. Te natomiast wykonują bardziej skompilowane formy, używając bardziej precyzyjnych maszyn. W ich wkład mogą wchodzić wiertarki, piły, szlifierki, czy maszyny do frezowania. Poznań jest miastem znanym z obróbki metalu za pomocą techniki kodów numerycznych. Cięcie blach CNC w Poznaniu jest uważanie za najbardziej precyzyjne i dokładne. Ich skala błędów oscyluje w mikromilimetrach. Do obróbki blachy używa się specjalnych wierteł, które delikatnie i stopniowo pozbywają się materiału. Dużą zaletą wykorzystania maszyny jest jej czas pracy. W porównaniu do pracownika fizycznego jest dużo szybsza. Pracownik jest jedynie potrzebny do nadzorowania pracy i wiertła czy nie uległ zniszczeniu. W wielu przypadkach jest ono dodatkowo chłodzone wodą, przez co metal się nie rozgrzewa i nie ma ryzyka pożaru. Po latach użytkowania, w wilgotnych miejscach na elementach metalowych może pojawić się korozja. Powoduje ona osłabienie materiału i jego powolne wykruszanie. Aby zapobiec takim uszkodzeniom, materiał musi zostać ocynkowany lub moczony w kwasie. Innymi sposobami jest pokrywanie materiału grubą warstwą farby anty korozyjnej.

Kiedy jest potrzeba połączenia dwóch kawałków blachy, używa się do tego specjalnych urządzeń wykorzystujących wysokie napięcie do topienia elektrody w otoczce gazu. Poza elektrodą do spawania cieńszych elementów używa się urządzeń spawalniczych działających w trybie MIG, MAG oraz TIG.