Jak działają kubeczki menstruacyjne?

Okres menstruacji to podobno najgorsza część miesiąca w życiu kobiety. Wieczny niepokój o to, by czegoś nie zabrudzić, bóle brzucha, wilczy apetyt – albo wręcz przeciwnie – totalny brak apetytu. Na wszystko jednak szukamy sposobów. Medytacja, tabletki przeciwbólowe i coraz to bardziej chłonne środki higieniczne.

Kubeczek menstruacyjny zamiast tamponów

kubeczki menstruacyjneWiele kobiet obecnie uważa, że używanie tamponów jest znacznie wygodniejsze i pewniejsze niż używanie podpasek. To właśnie głównie dla tej części populacji stworzone zostały i polecane są kubeczki menstruacyjne. Mały, silikonowy pojemniczek, który nosi się w pochwie podczas krwawienia menstruacyjnego. Służy do zbierania krwi i wydzielin menstruacyjnych. Jego niewątpliwymi zaletami są wielorazowość (po wyczyszczeniu można go stosować ponownie, nawet wiele razy), wygoda (odpowiednio dobrany kubeczek jest znacznie wygodniejszy w użyciu niż tampon) i ekologia (używając podpasek i tamponów produkujemy ogromne ilości śmieci, wielorazowość kubeczka sprawia, że takich odpadów nie tworzymy). Używanie kubeczków wprawdzie wymaga wprawy, ale po przyzwyczajeniu się do nich są doceniane. Kobiety chwalą sobie ich wygodę i trwałość. Chociaż pierwsze kubeczki opatentowano w latach 30. ubiegłego wieku, to nie przyjęły się za dobrze. Dopiero trzydzieści lat później, gdy zaczęto produkować je z silikonu, zyskały na popularności. Nadal jest to jednak bardzo niewielki odsetek kobiet, które zamiast tradycyjnych środków higienicznych, używają kubeczków menstruacyjnych.

Warto rozważyć przetestowanie kubeczka. Oprócz względów ekologicznych, są one bardzo ekonomiczne – źródła podają, że jeden kubeczek może starczyć nawet na 15 lat! Można więc zaoszczędzić na prawdę sporo pieniędzy na wszystkich kupowanych podpaskach i tamponach.