Jak dobrze wycenić nieruchomość?

 

W życiu zdarzają nam się różne sytuacje. Czasem chcemy zmienić miejsce zamieszkania i sprzedać swoją nieruchomość, może nawet zmusza nas do tego sytuacja. Może być również tak, że dostajemy od kogoś w spadku dom i również chcemy go sprzedać. Jak wówczas powinniśmy wyceniać nieruchomość?

Zatrudnienie rzeczoznawcy majątkowego

rzeczoznawca majątkowy wycena nieruchomościOczywiście możemy wycenić nieruchomość kierując się tym, co my sami o niej uważamy. Nie jest to jednak nigdy dobra ocena, ponieważ wówczas mocno zawyżamy cenę. Mamy bowiem sentyment do danego miejsca, cenimy je wyjątkowo. Wówczas możemy mieć spory kłopot z wyceną, która faktycznie będzie obiektywna i sprawiedliwa. Wycena zawsze powinna opierać się natomiast na faktach. Na stanie technicznym nieruchomości, na tym czy potrzebuje ona jakiegoś remontu itp. Warto również brać pod uwagę plusy danego miejsca, czy budynek jest w dobrej lokalizacji, czy ma się do dyspozycji także garaż. Jest naprawdę mnóstwo rzeczy, które trzeba brać pod uwagę. My sami najczęściej jednak nawet o nich nie myślimy, pomijamy to co istotne. Dlatego w takim wypadku warto wziąć pod uwagę zatrudnienie rzeczoznawcy majątkowego, który trudni się właśnie wyceną nieruchomości. Taka osoba przede wszystkim ma wiedzę w temacie. Potrafi zrobić wszystko naprawdę dokładnie, oceni także bez emocji naszą nieruchomość. Dziś praktycznie w każdym mieście jest rzeczoznawca majątkowy – wycena nieruchomości bowiem staje się coraz bardziej popularna. Gdy bowiem jest wykonana przez rzetelną osobę, wówczas nie sprzedamy czegoś za bezcen, a i klient znajdzie się znacznie szybciej.

Samodzielne wycenianie nieruchomości może wydawać nam się bardzo opłacalne. W końcu robimy to sami, nie musimy nikomu dodatkowo płacić. Możemy jednak przecenić nieruchomość, wówczas nikt nie będzie chciał jej zakupić. Jeśli natomiast ustalimy za małą cenę, możemy dużo stracić.