konferencja

Jak dobrze przygotować się do konferencji?

Udział w konferencji jest dość stresującym wydarzeniem zwłaszcza dla osób, które nie mają zbyt dużego doświadczenia w tym temacie. Ważne jest zatem w takiej sytuacji by się odpowiednio do tego przygotowywać. Jakie rozwiązania mogą nam pomóc przygotować się do udziału w konferencji, jak ciekawie przedstawiciel referat? Odpowiedzi na te pytania postaramy się udzielić w niniejszym artykule.

Konferencje – a przygotowanie psychiczne

konferencjaJak już zostało wspominanie dla części osób, zwłaszcza tych które nie mają doświadczenia, jeśli chodzi o udział w konferencjach lub też boi się wystąpień publicznych, stres może okazać się największa przeszkodą. Dlatego należy się dowiedzieć jak sobie z nim radzić i co za tym idzie jak odpowiednio się przygotować psychicznie. Na stronie www.twojevent.com można znaleźć informację, że po pierwsze pamiętajmy o tym by do takiego wydarzenie podejść na spokojnie, zarówno jeśli chodzi o przygotowania merytoryczne przed konferencją jak bezpośrednio udział w samej konferencji. Po drugie warto, jeżeli nigdy nie byliśmy na konferencji, zapoznać się z zasadami i klimatem jaki na takich spotkaniach obowiązuje. Dobrze jest obejrzeć jakieś filmy z konferencji naukowych, dostępne np. w internecie. Po trzecie i co najważniejsze odczuwalny stres można zredukować poprzez poczucie podbudwanie pewności siebie. Ważne jest zatem by do konferencji odpowiednio się przygotować i mieć pewność, ze to co mówimy jest poprawne. Warto przećwiczyć kilkukrotnie swoje wystąpienie w tym także i przed osobami trzecimi. Odpowiednie przygotowanie psychiczne może okazać się najważniejszym aspektem związanym z przygotowywaniem do konferencji.

Konferencja a przygotowanie prezentacji multimedialnej

konferencjaBiorąc udział w konferencji warto przygotować sobie na tę okazje prezentacje multimedialną. Nie jest to  w większości przypadków wymagane, jednak zdecydowanie jest to duże ułatwienie tak dla słuchaczy jak i referenta. Do zalet takiej prezentacji multimedialnej można zaliczyć takie elementy jak:

  • skrócenie czasu wystąpienia,
  • ułatwienie wyeksponowania problemów i istoty przemówienia,
  • pomoc w zaakcentowaniu najistotniejszych kwestii,
  • pomoc w skupieniu uwagi słuchaczy,
  • uatrakcyjnienie wystąpienia,
  • pomoc w zapamiętywaniu przekazywanych treści.

Ważne jest jednak to by taką prezentacje odpowiednio stworzyć. W tym wypadku należy się kierować kilkom a prostymi wskazówkami. Po pierwsze prezentacja powinna zawierać jedynie główne założenia – hasła, a nie treść całego referatu. Jest to często popełniany błąd. Przeładowana prezentacja multimedialna, staje się nie czytelna i nie wzbudza zainteresowania odbiorców. Dbając o układ jak i szatę graficzną slajdów pamiętajmy przede wszystkim o przejrzystości. Dobór niewłaściwej czcionki czy jej zły kolor może sprawić, że będzie ona nieczytelna. Ważna jest także muzyka do prezentacji. Odpowiednio dobrana muzyka może ułatwić odbiór przekazywanych treści jak i wzbudzić zainteresowanie. Na stronie http://www.royaltyfreeheaven.com można znaleźć informację, aby pamiętajmy jednak o tym, że podkład muzyczny nie może być zbyt głośny ani dominujący. W takim przypadku może on zamiast ułatwić odbiór utrudnić go.

Miejsce konferencji – a przygotowania

sala konferencyjnaWażną informacją, jaką można znaleźć na stronie www.confero.pl jest to, że kiedy przygotowujemy się do konferencji staje się także i to gdzie się ona odbywa. Pamiętajmy o tym, że różne sale maja różne nagłośnienie jak i oświetlenie, a także że nie na wszystkich dostępne są nowoczesne rozwiązania techniczne. Dlatego za nim zdecydujemy się konkretne rozwiązanie upewnijmy się, że się ono sprawdzi. Choć w przypadku dużych konferencji odbywających się w takich miejscach jak np. hotele w Bydgoszczy, Warszawie czy Katowicach nie powinno być żadnych problemów. Nie mniej warto zawczasu zapoznać się ze specyfika miejsca w którym dana konferencja ma się odbyć.

Organizowanie konferencji w hotelu

sala konferencyjnaPopularne stało się organizowanie konferencji w hotelach. Według strony Bestinn.pl wynika to głównie z tego, że zwykle konferencja trwa kilka dnia, a co za tym idzie konieczne jest by jej uczestnicy mieli gdzie przenocować. Hotel może zapewnić zarówno punkt noclegowy jak i zająć się obsługa konferencji, co jest bardzo wygodne. Jeżeli obsługa konferencji leży w gestii hotelu to mając jakiekolwiek wątpliwości odnośnie możliwości odtworzenia dodatkowych materiałów czy też podłączenia własnego sprzętu można z powodzenie o kwestie te zapytać obsługę hotele nawet na długo przed konferencją, za pośrednictwem choćby telefonu, co jest niewątpliwą zaletą.

Podsumowując temat

Żeby dobrze przygotować się do udziału w konferencji, trzeba najpierw dobrze zapoznać się ze specyfika tego rodzaju wydarzeń, a także i z zasadami do jakich w trakcie konferencji należy się stosować. Pamiętajmy o tym, że przygotowanie psychiczne jest równie ważne co i merytoryczne, dlatego warto poświęcić na to odpowiednio dużo czasu.

1 thought on “Jak dobrze przygotować się do konferencji?”

  1. Jeśli ma się wygłaszać przemowę na konferencji, warto przygotować do niej prezentacje jak również wcześniej przygotować to co się powie.

Leave a Comment