Instalacje fotowoltaiczne – darmowa energia elektryczna

Fotowoltaika koncentratorowa (CPV) to technologia fotowoltaiczna, która w przeciwieństwie do konwencjonalnych płaskich systemów fotowoltaicznych wykorzystuje soczewki i zakrzywione lustra do skupiania światła słonecznego na małych, ale bardzo wydajnych, wielozłączowych ogniwach słonecznych. Dodatkowo, systemy CPV często wykorzystują trackery słoneczne, a czasami także system chłodzenia, aby jeszcze bardziej zwiększyć swoją wydajność.

Instalacje fotowoltaiczne w segmencie użytkowym

instalacje fotowoltaiczne dla firm z bydgoszczyTrwające badania i rozwój szybko poprawiają ich konkurencyjność w segmencie użytkowym i na obszarach o dużym nasłonecznieniu. W krajach rozwijających się, gdzie wiele wiosek jest często oddalonych o ponad pięć kilometrów od sieci energetycznej, coraz częściej stosuje się fotowoltaikę. W odległych miejscach w Indiach w ramach programu oświetlenia wiejskiego dostarczono zasilane energią słoneczną oświetlenie LED, które zastąpiło lampy naftowe. Lampy zasilane energią słoneczną były sprzedawane po cenie odpowiadającej mniej więcej kilkumiesięcznemu zapasowi nafty. Kuba pracuje nad zapewnieniem energii słonecznej dla obszarów pozbawionych sieci energetycznej. Bardziej złożone zastosowania energii słonecznej poza siecią obejmują drukarki 3D. Drukarki 3D RepRap są zasilane energią słoneczną w technologii fotowoltaicznej (do której zaliczamy m.in. instalacje fotowoltaiczne dla firm z bydgoszczy), co umożliwia rozproszoną produkcję na rzecz zrównoważonego rozwoju. Są to obszary, w których koszty i korzyści społeczne stanowią doskonały argument za wykorzystaniem energii słonecznej. Jeszcze kilkanaście lat temu fotowoltaika była często wykorzystywana do zasilania kalkulatorów i nowatorskich urządzeń. Udoskonalenia w układach scalonych i ciekłokrystalicznych wyświetlaczach o niskim poborze mocy umożliwiają zasilanie takich urządzeń przez kilka lat pomiędzy wymianami baterii, przez co fotowoltaika stała się nieco mniej powszechna.

W przeciwieństwie do tego, urządzenia zdalnie sterowane zasilane energią słoneczną są ostatnio coraz częściej stosowane w miejscach, gdzie znaczne koszty podłączenia sprawiają, że energia z sieci jest nieopłacalna. Takie zastosowania obejmują lampy solarne, pompy wodne, parkometry, tymczasowe znaki drogowe, stacje ładowania, oraz zdalne posterunki strażnicze i sygnalizatory.