Iglaki i ich właściwe cięcie

 

Każdego roku w grudniu sprzedaż choinek jest na bardzo wysokim poziomie. Nie trzeba nikomu tłumaczyć, że dzieje się tak w związku ze świętami Bożego Narodzenia. Również na wiosnę iglaki dobrze się sprzedają, jako rośliny ozdobne. Jednak w pierwszej kolejności iglak musi dobrze wyglądać. Ogrodnik powinien przycinać i formować iglaki regularnie, aby miały właściwy kształt.

Cięcie i formowanie choinek

cięcie i formowanie iglakówAby móc formować iglaki trzeba poczekać na właściwy moment. Są dwie możliwości, jeśli chodzi o cięcie i formowanie iglaków. Pierwszy z nich jest na wiosnę. Iglaki wypuszczają młode pędy. Ogrodnik dobrze widzi, w jaki sposób dana roślina chce się rozrastać. Jeśli pędy znajdują się na górze, należy je odciąć, aby zachować tradycyjne proporcje piramidy. Jeżeli na dole choinki jest zbyt mało pędów, trzeba je spryskać nawozem w płynie, aby przyśpieszyć ich wzrost. W ten sposób przebiega cały proces. Odcinanie świeżych pędów nie wpływa niekorzystnie na roślinę, ponieważ ma ona w tym czasie dużo nowych składników odżywczych. Iglaki można przycinać i formować również na jesień. Gałązki będą miały czas na regenerację, a po zimie zaczną się odradzać, wypuszczając pędy. W ten sposób formuje się na przykład jodłę kaukaską, która aktualnie jest na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o choinki dostępne w sprzedaży przed sezonem świątecznym w naszym kraju i w Europie.

Cięcie i formowanie można przeprowadzić samemu, jeżeli na własnej posesji mamy iglaki. Jednak warto jest spytać się o radę ogrodnika, który ma doświadczenie z różnymi iglakami. Podobnie jest z tujami i innymi krzewami iglastymi. Ważne jest również zapewnienie im odpowiedniego podłoża. Dobry w tym przypadku jest torf odkwaszony, ponieważ dostarcza minerałów roślinie i ma właściwe ph.