Filtry polecane do kombajnów i ciągników

Maszyny rolnicze, takie jak kombajny czy ciągniki to skomplikowane urządzenia, które pracują w wyjątkowo trudnych warunkach roboczych. Ze względu na bezpieczeństwo i właściwą pracę zastosowanych w konstrukcji tych maszyn części konieczne jest stosowanie różnego rodzaju filtrów, które omówimy w poniższym wpisie.

Jakie filtry stosuje się maszynach rolniczych?

rekomendowane filtry do maszynMaszyny rolnicze, jak wspomniałem wcześniej, pracują w warunkach bardzo silnego zapylenia, kontaktu ze szkodliwymi środkami chemicznymi oraz zanieczyszczenia spalinami. Stanowią one niebezpieczeństwo nie tylko dla części konstrukcyjnych ciągników, ale również jego operatora. Dlatego też do rekomendowane filtry do maszyn należy filtr kabinowy. Jest to swego rodzaju uszczelka która zapobiega przedostawaniu się szkodliwych substancji i cząstek pyłów do kabiny kierowcy. Bardzo ważne jest to w przypadku maszyn stosowanych do oprysków, gdyż wskazano, że część środków chemicznych stosowanych do ochrony roślin może mieć niekorzystny wpływ na zdrowie człowieka. Filtry kabinowe występują w różnych rozmiarach, dostosowanych do kabiny konkretnej maszyny. Raczej niewskazane jest zamienne stosowane filtrów do ciągników z tymi do kombajnów. Przy korzystaniu z wysokiej jakości filtrów kabinowych oraz dbaniu o wentylacje kabiny, ryzyko przedostania się do niej szkodliwych substancji jest niemal zerowe. Kolejny rodzaj pitra który koniecznie musi być stosowany w ciągnikach czy kombajnach to filtr paliwowy. Stosuje się go zarówno w maszynach z napędem benzynowym jak i hydraulicznym, chociaż w obu przypadkach jego rola będzie nieco inna. W przypadku napędów hydraulicznych wyłapuje on szkodliwe cząstki krążące po napędzie wraz z cieczą roboczą, w tym przypadku olejem napędowym. W przypadku napędów typu diesel dodatkowo zabezpiecza on sinik przed przedostaniem się do niego wody, jak również, tak jak w poprzednim wypadku, wszelkich zanieczyszczeń. Aby filtr paliowy działał wydajnie, konieczna jest jego częsta wymiana, najlepiej na jeden z rekomendowanych przez producenta ciągnika czy kombajnu modeli tego filtru.

Filtry w maszynach pojazdów pełnią podwójną rolę, chroniąc nie tylko ich silniki przed uszkodzeniem, ale również operatora przed kontaktem ze szkodliwymi substancjami. Ich wybór zawsze powinien być przemyślany i podyktowany wysoką skutecznością, a nie jak najniższą ceną.