Filamenty o zwiększonej twardości

Druk trójwymiarowy jest dość nowatorskim, aczkolwiek niezaprzeczalnie skutecznym i tanim zamiennikiem odlewu wtryskowego. Sprawdza się on szczególnie dobrze przy zastosowaniach przemysłowych, gdzie niejednokrotnie wymagana jest szybkość i dokładność wykonania podzespołów, aczkolwiek samo ich wykonanie jest przeprowadzane tylko na niewielką skalę, zwykle jednorazowo. Do takich zastosowań najlepsze są filamenty o wzmocnionej twardości i wytrzymałości.

Filamenty do wydruku przemysłowego

filament abs plaDo zastosowań przemysłowych rekomenduje się wiele różnych odmian filamentów, aczkolwiek profesjonaliści i pracownicy zakładów przemysłowych wykonujących własne wydruki trójwymiarowe preferują filamenty ABS lub PLA. Filament ABS PLA jest bodaj najczęściej używany do uzyskania kształtów wytrzymałych, odpornych na ścieranie, choć w dalszym ciągu podatnych na dalszą obróbkę mechaniczną. Obydwa te rodzaje filamentów są do siebie na tyle podobne, iż często stosowane są zamiennie, bez najmniejszych różnic w końcowych wydrukach. Odróżnić je można przede wszystkim po fakturze i wyglądzie końcowej powierzchni. Filament ABS jest całkowicie matowy i po zakończeniu wydruku są na nim widoczne linie wtryskowe pozostawione przez natrysk materiału. Filament PLA, natomiast, po zastygnięciu posiada bardzo gładką, błyszczącą powierzchnię. Kolejną różnicą jest większa podatność filamentu PLA na obróbkę chemiczną. Z racji iż reaguje on szybciej z substancjami służącymi do wygładzania lub zmiękczania powierzchni z tworzyw sztucznych, należy do nieco trudniejszych w obróbce chemicznej niż wariant ABS, nie wchodzący w reakcję z takimi substancjami niemal w ogóle. Filamenty te mogą być łatwo malowane za pomocą większości farb do tworzyw sztucznych. Obydwa te rodzaje filamentów można dostać w szpulach o wielkości idealnej do zastosowania przemysłowego.

Są najczęściej sprzedawane w kolorze czarnym lub neutralnym szarym, aczkolwiek w razie potrzeby nietrudno dostać warianty barwione, tudzież upodobnione kolorem i końcową fakturą do wielu materiałów konstrukcyjnych, drewna, czy nawet kutego żelaza. Nadają się więc doskonale do tworzenia ozdób o niewielkiej ilości drobnych detali, oraz często służą jako materiał do druku wykończeń z tworzyw sztucznych, używanych w nowoczesnych meblach.