Elementy budowy opryskiwacza

Urządzenie do ochrony roślin, powszechnie znane jako opryskiwacz, jest stosowane w rolnictwie do ochrony roślin i nawożenia. Rozpyla ciecze i rozprowadza je na rośliny i/lub glebę. Stosowany jest w uprawie roli, ogrodnictwie, sadownictwie, uprawie winorośli i leśnictwie. Do różnych zastosowań stosuje się różne dysze rozpylające, ciśnienia i prędkości.

Struktura techniczna opryskiwacza

opryskiwacz spalinowySprzęt ochrony roślin jest prowadzony i obsługiwany ręcznie (przenośny plecakowy opryskiwacz spalinowy), przez ciągniki, jako samodzielne pojazdy (opryskiwacze samobieżne) lub przez samoloty rolnicze. Opryskiwacz spalinowy składa się ze zbiornika podstawowych komponentów z mieszadłem, pompy, filtra, armatury i belek polowych. Do kontroli ciśnienia oprysku w zależności od prędkości jazdy w nowoczesnych maszynach często instalowany jest komputer pokładowy. Belki polowe opryskiwacza są podzielone na sekcje szerokości tak, że nie zawsze konieczna jest praca na pełnej szerokości roboczej. Do napełniania środkami ochrony roślin można z boku, na wygodnej wysokości, zamontować śluzę indukcyjną. Jest to zbiornik o pojemności około 40 litrów, z którego zasysane są środki ochrony roślin. Dla środków w postaci proszku lub granulatu zainstalowana jest również linia do mieszania i podawania tych substancji ze zbiornika. Do czyszczenia kanistrów zastosowano dyszę czyszczącą skierowaną do góry.

Aby zapobiec osadzaniu się osadów w zbiorniku lub nierównomiernemu rozprowadzaniu substancji, które mają być aplikowane w cieczy roboczej, do ciągłego mieszania stosuje się zwykle mieszadło. W starszych i szczególnie większych maszynach powszechnie stosowano mechanicznie napędzany wał z łopatkami mieszadła, natomiast w międzyczasie stosuje się głównie mieszadła hydrauliczne.