Elementy budowy łóżek ortopedycznych

Osoby, które zostają przykute do łóżka na pewien czas, doskonale zdają sobie sprawę z tego jak ważne jest to, by takie łóżko było wygodne. Jest to szczególnie istotne w rekonwalescencji i w czasie rehabilitacji. Istnieją firmy, które zajmują się sprzedażą łóżek ortopedycznych, ale również ich wypożyczaniem. Jeśli pacjent będzie musiał przeleżeć w łóżku wiele miesięcy zanim dojdzie do siebie lub być może musi zostać w nim już na stałe, to wtedy oczywiście lepiej zainwestować i kupić łóżko.

Wysięgnik i kółka w łóżkach ortopedycznych

łóżko ortopedyczne z pilotemJeśli rehabilitacja potrwa krótko, to lepszym rozwiązaniem będzie wypożyczenie łóżka. Dużą zaletą dobrych łóżek ortopedycznych jest to, że nie są one regulowane ręcznie. Zazwyczaj posiadają dodatkowy pilot, który pozwala ustalać kąt nachylenia łóżka ortopedycznego w różnych jego częściach. Może to być zagłówek, część tułowia (podnoszenie do pozycji siedzącej) czy dolna część łóżka, na której znajdują się nogi pacjenta. Podnóżek czyli tzw. kolanka łóżka ortopedycznego mogą zostać wyregulowane do odpowiedniej pozycji przy pomocy zaledwie jednego kliknięcia pilotem. Może to zrobić zarówno opiekun osoby przebywającej w łóżku jak i sama osoba chora. Takie łóżko ortopedyczne z pilotem jest też bardzo pomocne dla rehabilitanta. Dzięki niemu może dostosowywać wysokość położenia nóg pacjenta w zależności od wykonywanych ćwiczeń. Łóżko ortopedyczne z podnoszonym za pomocą pilota podnośnikiem jest też dużym udogodnieniem dla samych pacjentów. Przede wszystkim poprawia to znacznie ich komfort. Sami mogą dobierać sobie pozycję leżenia w łóżku sterowanym pilotem. Osoby, które mają problemy z nogami, również powinny korzystać z łóżek ortopedycznych. Niektóre mają element podwieszający, do którego można przywiązać np. nogę pacjenta, która znajduje się w gipsie. Wtedy przepływ przez kończynę będzie lepszy, a możliwość pojawienia się zakrzepu znacznie się zmniejszy.

Wysięgnik z trójkątem znajdujący się w łóżkach ortopedycznych zdecydowanie pomaga pacjentom przy wstawianiu. Wiele łóżek ortopedycznych posiada również barierki. Są one o tyle pomocne, że gwarantują bezpieczeństwo pacjentowi. Jeśli chodzi o barierki to jak najbardziej można je regulować i całkowicie opuszczać w zależności od potrzeb. Łóżka wyposażane są także w kółka, dzięki czemu można je łatwo przemieszczać.