Dlaczego fotowoltaika jest tak popularna?

Na rynku obserwowane jest wzmożone zainteresowanie nowoczesnymi technologiami. Dotyczy to w szczególności odnawialnych źródeł energii. Instalacje takie są bardzo chętnie wdrażane zarówno w budynkach prywatnych jak i również przedsiębiorstwach. Pozwalają one bowiem na generowanie energii cieplnej czy elektrycznej w sposób rozproszony. Pozwala to zmniejszyć zapotrzebowanie na media pobierane z sieci, a także ograniczyć emisję gazów cieplarnianych do atmosfery.

Gdzie powinien być zainstalowany falownik?

falowniki do fotowoltaiki 10kwW zależności od typu obiektu oraz jego lokalizacji możliwe jest wdrożenie kilku sprawdzonych rozwiązań. Mowa tutaj o turbinach czy pompach ciepła. Niemniej jednak najbardziej popularne są moduły PV. Pozwalają one generować energię elektryczną bezpośrednio z promieniowania słonecznego. Do ich poprawnego działania niezbędny jest dodatkowy osprzęt. W celu przetwarzania napięcia stałego na przemienne wykorzystywane są falowniki do fotowoltaiki 10kw, które są najpopularniejsze. Taka wielkość instalacji jest bowiem spotykana w większości obiektów prywatnych oraz niektórych przedsiębiorstwach. Oprócz mocy znamionowej bardzo istotnymi parametrami technicznymi są: napięcie, częstotliwość czy prąd wyjściowy. W zależności od docelowego miejsca instalacji falownika powinien on posiadać także odpowiedni stopień ochrony IP przed wnikaniem wody oraz pyłu. W pomieszczeniach zamkniętych najczęściej są stosowane inwertery

, które posiadają stopień IP20 lub IP44. Jeśli chodzi o urządzenia montowane na zewnątrz to powinny one posiadać IP65. Takie inwertery są często spotykane w przypadku paneli instalowanych na specjalnych konstrukcjach nośnych posadowionych na gruncie. Co więcej obecnie na rynku można spotkać rozwiązania, w których zamiast jednego urządzenia o większej mocy instalowanych jest wiele o mniejszej mocy.

Często umieszczane są one bezpośrednio pod panelem. Jak widać na rynku dostępna jest cała masa rozwiązań

, które pozwalają generować czystą energię na potrzeby danego obiektu. Popularność ich zastosowania jest poniekąd związana z dotacjami, dofinansowaniami i kredytami na preferencyjnych warunkach, które można otrzymać na ich wdrożenie. Środki dostępne są w ramach programów operacyjnych krajowych oraz międzynarodowych. Skorzystać z nich mogą zarówno osoby prywatne jak i również przedsiębiorcy.