Czym różnią się gongi od mis tybetańskich?

Terapia dźwiękiem wciąż wywołuje wiele kontrowersji, mimo że jej skuteczność została potwierdzona naukowo. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jaki wpływ mają wibracje generowane przez gongi i misy na organizm człowieka. W porównaniu do masażu działają nie tylko na ciało, ale też umysł oraz duszę. Wiele osób zastanawia się również, czy wziąć udział w terapiach przeprowadzanych przy użyciu gongów, czy mis tybetańskich – czym to się od siebie różni?

Misy czy gongi – co do terapii dźwiękiem?

trwałe gongi i misy tybetańskieWbrew pozorom oba instrumenty niewiele się od siebie różnią. Gongi dotarły do Europy znacznie wcześniej niż misy tybetańskie i mają szersze zastosowanie – używano ich niegdyś w kościołach lub podczas tradycyjnych rytuałów. Współcześnie jednak zarówno gongi, jak i misy tybetańskie są najpopularniejsze wśród osób przeprowadzających zajęcia z zakresu medytacji, jogi lub regeneracji organizmu. Można je spotkać, chociażby w salonach masaży lub halach do jogi. Oba instrumenty uzupełniają się, tworząc nieco inne wibracje – w zależności od wybranego gongu, można generować ostrzejsze dźwięki lub delikatniejsze. Użytkowanie gongów może być nieco trudniejsze niż mis tybetańskich, gdyż w ich przypadku kluczowe znaczenie ma nie tylko siła, z jaką się uderza, ale również miejsce, którego dotknie wałek. Misy tybetańskie będą natomiast odpowiednie dla osób początkujących, które szukają wyciszenia i sposobu na ułatwienie medytacji. Niemniej jednak instrument również nie należy do najprostszych i trzeba umiejętnie, z odpowiednią prędkością i naciskiem poruszać pałeczką po krawędzi misy, gdyż zbyt szybkie, gwałtowne tempo może sprawić, że dźwięki nie będą czyste, a przez to terapia nie będzie skuteczna. Trwałe gongi i misy tybetańskie dostępne są w wielu rozmiarach i rodzajach, dlatego przed ich zakupem powinno się zapoznać ze specyfikacją instrumentu.

Różnice między misami a gongami są niewielkie – znacznie ważniejsze jest umiejętne wykorzystywanie instrumentu. Przed próbą samodzielnego korzystania z mis lub gongów warto udać się na sesję do profesjonalnych salonów, aby zobaczyć, w jaki sposób prowadzone jest spotkanie i jaki dźwięk jest uzyskiwany. Można również zapisać się na specjalne kursy, które pomogą zrozumieć sens takich sesji, a eksperci podpowiedzą przy doborze odpowiedniego instrumentu.